Не нужно създаването на специален закон за КТБ, смятат финансисти

14.10.2014 | 14:12
по статията работи: econ.bg
Управляващите и БНБ трябва да бъдат изключителни внимателни по казуса, за да не се създаде банкова паника
Не нужно създаването на специален закон за КТБ, смятат финансисти

Финансистите Владимир Каролев и Кольо Парамов се обявиха против създаването на нов закон за Корпоративна търговска банка АД (КТБ АД). По думите му в България няма специалисти, които да могат да се справят с този проблем, защото никога досега не сме се сблъсквали с такъв. Това обясни пред NEWS7 финансистът Владимир Каролев. Той даде за пример португалската банка „Еспирито Санто“, за чието оздравяване се ползва помощта на международни консултанти.

Каролев отново заяви, че на този етап не е нужно да се създава специален закон за КТБ, защото не е ясна цялата информация за състоянието на банката.„На първо време трябва да е ясно дали тази банка какъв капитал има – положителен или отрицателен – КТБ. Ако банката има положителен капитал, то може да се мислят варианти за спасението й без публични средства“, припомни Каролев. Той отново добави, че именно такова е предложението на Оманския фонд, който се представлява от финансовия консултант ЕПИК. Каролев е убеден, че фондът може да предложи адекватен вариант за спасяването на банката.

Финансистът бе категоричен, че депозитите на хората ще бъдат изплатени, но правителството трябва да направи конкретни постъпления за това. Причината е, че Фонда за гарантиране на влоговете трябва да извади 3,7 млрд. лева. В момента обаче там има около 2 млрд. лева.

Както Каролев, така и финансистът Кольо Парамов настояха държавата и БНБ да бъдат много внимателни в действията си по проблемите с КТБ. Това е изолиран случай от банковата ни система и държавата е длъжна да успокои хората за техните депозити, категорични са двамата експерти. В противен случай има риск за цялата банкова система у нас.
Каролев отново обясни, че банковата ни система е добре капитализирана и има голяма ликвидност.

Парамов обясни, че бившите директори на КТБ много добре знаят каква е цената на активите на банката и именно заради това алармират, че не трябва да се допуска тяхното прехвърляне. А това зависи от действията на БНБ. „Ако БНБ продължи и настоява квесторите да преглеждат обезценката на активите, то те само ще констатират на 20 декември, че банката е фалирала“, смята Парамов. Такава дейност бе предприета вече в дъщерната банка „Виктория“. Според финансиста национален проблем номер 1 в момента е разрешаването на въпроса с КТБ.

Парамов също обяви, че до момента никой не е виждал подготвения законопроект на Йордан Цонев и Делян Пеевски. Начинанието обаче е сходно с това „Хитлер да направи закон за спасяването на евреите“, заяви Парамов.
Не ни е известно по какъв начин се подготвя този документ. Според мен идеята е да се ударят някакви групи от олигарси, смята още финансистът по отношение на готвения законопроект.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....