Не са заведени искове срещу Русия и Украйна заради газовата криза.
Краят на март беше срокът, в който „Булгаргаз” да се компенсира за прекратените доставки на газ. Резултатът е, че ние потребихме повече газ от друга година по една проста
причина - очаквахме повторение на кризата. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров, предаде Агенция „Фокус”.
Димитров обясни, че по време на газовата криза е ползван газ от хранилището в „Чирен”, а след това е помпан газ в хранилището, за да се гарантира страната срещу повторение на кризата.
„Миналата седмица имах среща с вицепремиера на Русия, където поставих отново въпроса, че трябва да се намери решение. България сега ще потреби по-малко от заявените количества, за което дължи
компенсация. Освен това, ние бяхме принудени да пълним хранилището със скъп газ, а през лятото ще е по-евтин. Продължават разговорите”, подчерта Димитров.
„Южен поток” е друг газопровод, който не може да се опира върху капацитета на сегашната мрежа. Това каза още министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров.
Димитров каза още, че ако се прави износ на газ към Турция или Гърция от „Южен поток”, това трябва да бъде от други тръби и да не се дублират сегашните източници.
„България търси алтернативни
източници. Ако ние натоварим мрежата с газ от „Газпром”, то защо да търсим други източници”, каза още министърът.
По отношение на резултатите от проверката на януарските сметки за парно в София, министърът уточни, че той е очаквал резултатите да бъдат такива.
„Иначе щяхме да сринем имиджа на „Топлофикация София”, ако бяхме казали на хората, че уредите отчитат неправилно и сметките са манипулирани. В комисията участваха много медии и резултатите са
публични и не предизвикват съмнения. Какво е било личното потребление, е личен проблем и не мога да го коментирам”, беше категоричен Димитров