През следващите четири години не очакваме да се вдига акцизът на цигарите. Това съобщи вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков на международен форум за противодействието на контрабандата на цигари, предаде Dariknews.bg, позовавайки се на информация на БТА.
Това е част от плана на правителството, поради който акцизът на цигарите бе увеличен през 2010 година. Целта на правителството е била акцизът да се увеличи в по-тежката от икономическа гледна точка предходна година, което в по-добри години, като 2011, ще окаже ефект върху инфлацията. Дянков добави, че страни, които са предприели подобна мярка, през следващите години ще имат под средната за Европа инфлация.
Според министъра обстоятелството, че до 2015 г. на страната ни няма да се налага да вдига акциза на цигарите ще подпомогне и борбата с контрабандата.
Другата основна причина на правителството за вдигане на акциза през 2010 г. била свързана със здравословното състояние на нацията. Според изследвания, които Дянков цитира за пръв път от няколко години през 2010 г., у нас се забелязва намаляване на пушачите с 4,3%.
Директорът на агенцията "Митници" Ваньо Танов заяви, че последните тенденции при контрабандата на цигари показват, че проблемна за Европейския съюз вече не е само източната част на Европа, но и югоизточната. Голяма част от контрабандата на цигари се е пренасочила чрез морски транспорт към Северна Африка, откъдето се доставя по крайбрежията на страни от ЕС. Причината за това била, че сухопътния контрол е много по-добър. Танов посочи, че контрабандата на цигари е предпочитан нелегален бизнес, тъй като е по-малко рисков и по-доходоносен от търговията на наркотици.
За първите пет месеца на тази година митниците са задържали общо 124,3 млн. къса цигари. Сумата била три пъти по-голяма от тази за същия период на 2010 г., добави Танов. По думите му при 90% от задържаните цигари е било нарушено акцизното законодателство, а при 10% - митническото.