От днес бензинът по големите вериги у нас струва 2,15 лв., а дизелът 2,14 лв. Поскъпването е с две стотинки на литър. Енергийният експерт Христо Казанджиев коментира новината в предаването на "Хоризонт" "Нещо повече".
"Цената на петрола през последната седмица бележи лек спад. По отношение на цената на горивата нещата не стоят толкова елементарно така както борсовите цени на петрола. Дериватите търпят преработка, свързани са с разхода и системата там е значително по-инертна. Цената на горивата би се намалила ако има трайна тенденция за намаляване на цените на петрола, но в по-дългосрочен план. Това за съжаление не се очаква и цената на горивата ще се движи в този диапазон, в които в момента се наблюдава", посочи той.
Новината, че „Газпром“ разхлабва хватката на България и Източна Европа и са поели ангажимента да въведат конкурентно ценообразуване за България, Чехия, Естония, Латвия, Литва, Полша Унгария и Словакия и да разреши държавите да препродават свободните им количества руски газ. Оценката на експерта Пламен Димитров е, че по-скоро се разхлабва хватката на Брюксел върху „Газпром“ се разклаща, защото е заплашен от големи глоби.
Той е склонен да играе по тези правила, защото е заплашен от голяма глоба и защото последните битки, които водеха „Газпром“ и ЕК завършиха с категорична победа на комисията. Имам предвид например газопровода „Южен Поток“, от които „Газпром“ се отказа именно заради ЕК.
Става въпрос за сближаване на позициите, при което „Газпром“ отстъпва повече. Конкуренцията в следващите години на втечнения природен газ ще се засилва, така че „Газпром“ не е в изгодна позиция да продължи да настоява за досегашните си търговски практики.