Не се предвиждат повече тапи по пътя за Бургас

04.07.2015 | 15:45
по статията работи: Десислава Маданска
От есента ще пътуваме по магистрала и до Благоевград
Не се предвиждат повече тапи по пътя за Бургас
Снимка: Министерство на регионалното развитие и благоустройството

Ремонтите приключиха с изключение на виадуктите по направлението София-Бургас и София-Варна. Там ще се работи до края на лятото. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова във „Факторът Кошлуков".

Тя посочи, че за два месеца са рехабилитирани най-лошите 45 километра от магистрала „Тракия“.

Оттук насетне по основния път до Бургас не предвиждаме да има тапи. Имахме изрично желание юли и август да не се ремонтира, затова и дейностите стартираха по-рано. Аналогично на това което правим на „Тракия" се случва и на „Хемус". И на двете места ще има ремонтиране на по 4 виадукта до края на годината", обясни Павлова.

По думите й всички приходи от винетки ще отидат за ремонт на пътища. 220 милиона от това ще са за поддръжка, включително и зимно почистване, макар че те са крайно недостатъчни, смята министърът.

По отношение на магистрала „Струма" Павлова обеща, че ако няма извънредни обстоятелства, през зимния сезон ще пътуваме до Благоевград по магистрала.

Тя подчерта, че извън магистралите – пътищата, свързващи малките населени места, има много още какво да се ремонтира, но средствата са недостатъчни. Рехабилитацията на втори и трети клас пътища ще се финансира по оперативните програми „Регионално развитие" (2007-2013) и новата „Региони в растеж" (2014-2020).

По новата програма 39 общини ще имат на разположение 1,5 млрд. лв. за подобряване на градската среда – детски площадки, градски транспорт и цялата публична инфраструктура – училища, социални и културни институции. От общо 3 милиарда по ОП „Региони в растеж" половината са за общините.

Другите средства ще отидат по няколко основни приоритета. 160 млн. лв. за подкрепа на реформата в Спешната помощ. С тях ще бъдат закупени 300 линейки и ремонт на всички спешни центрове в страната. Образование – ще бъде подкрепено средното професионално образование – учебни центрове за практика, лаборатории, като инвестицията е в размер на 224 млн. лв.

Павлова каза още, че темата за плажовете е чувствителна. В България има 209 плажа, от тях 114 се стопанисват (концесионери, наематели, общини, областни управители) и 95 – неохраняеми. Към голяма част от неохраняемите няма интерес, тъй като са недостъпни или се намират в труднодостъпна територия с малко туристи.

„В тези случаи законът дава възможност да помогнем. Ако областният управител каже, че има много хора, ние може да му предоставим средства за наемане на 1-2 спасители", каза Павлова.

Тя заяви, че в момента екипи на министерството заедно с експерти на РЗИ и Морска администрация проверяват всички плажове дали има  50% свободна площ, дали на този плаж има задължителните спасители, указателни табели, медицинска помощ.

Относно завишените цени по плажовете, министърът посочи, че за да може концесионерът на плажа да има приходи, му е разрешено на 2% от плажа да разположи заведения, за да печели.

„Никъде не сме споменали, че той трябва да сложи чадъри и шезлонги срещу заплащане. Но ние не можем да регулираме цените. Няма как държавата да отстъпи и да не събира такса от концесионера. Ще създадем опасен прецедент с непредвидими последици", категорична е Павлова.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...