Не спазваме правилата на ЕС за обществените поръчки в отбраната

22.03.2012 | 15:31
по статията работи: Ралица Стоянова
Крайният срок за въвеждането на правилата изтече на 20 август 2011 г. Само България и Люксембург не ги спазват
Не спазваме правилата на ЕС за обществените поръчки в отбраната
Снимка: Булфото

 

България и Люксембург не спазват задълженията си по прилагането на правилата на ЕС относно обществените поръчки в областта на отбраната, информират от Европейската комисия. 

Задълженията произтичат от Директивата относно обществените поръчки за строителство, доставки и услуги в областта на отбраната и сигурността, която урежда възлагането на поръчки за оръжие, муниции и военни материали (и свързаните с тях строителство и услуги) за целите на отбраната, както и за чувствителни доставки, строителство и услуги за целите на сигурността. Ако директивата не се прилага изцяло във всички държави членки, то дружествата и данъкоплатците не могат да извлекат полза от по-лесния достъп до прозрачен, открит и по-конкурентоспособен пазар в областта на отбраната.

Крайният срок за тяхното въвеждане изтече на 20 август 2011 г. Постигането на тази цел зависи от своевременното и правилно прилагане на директивата. В тази връзка Комисията изпрати мотивирани становища до България и Люксембург. Ако в срок от два месеца техните национални органи не представят задоволителни отговори, Комисията може да се обърне към Съда на Европейския съюз и да поиска налагането на финансови санкции.

Каква е целта на въпросното правило на ЕС?

С директивата на европейско равнище се въвеждат: справедливи и прозрачни правила, подпомагащи достъпа на дружествата до пазарите в областта на отбраната и сигурността в други държави от ЕС; гъвкавост на възложителите за договаряне на подробностите по елементите на сложни поръчки; възможност за възложителите да изискват от доставчиците гаранции за защитата на класифицираната информация от неразрешен достъп, както и за сигурността на снабдяването, така че въоръжените сили да получават доставките в срок — особено по време на криза или въоръжен конфликт.

Директивата обхваща специфични договори за възлагане на обществени поръчки в областта на сигурността и отбраната за: военно оборудване и свързаните с него строителство и услуги; чувствително оборудване, строителство и услуги в областта на сигурността, във връзка с които се налага достъп до класифицирана информация.

Възлагането на поръчки за неспециално и невоенно оборудване, строителство и услуги от възложители от сферата на отбраната и сигурността се урежда от Директивата относно обществените поръчки.

Двете директиви са съобразени с член 346 от Договора за функционирането на Европейския съюз, което означава, че държавите от ЕС могат да изключат поръчките в областта на отбраната и сигурността, ако разпоредбите на Директива 2009/81/ЕО не са достатъчни за защита на техните основни интереси в сферата на сигурността.

Мнозинството държави членки вече са приключили или приключват транспонирането на директивата, докато в България и Люксембург цялостният процес все още предстои и се извършва много бавно.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...