През последните три години водещ проблем в българските семейства е неглижирането и неполагането на грижи за детето, обясни Цвета Антонова, директор на дирекция "Стандарти и анализи" в Държавната агенция за закрила на детето, цитирана от БГНЕС.
До 2006 г. основният проблем, с който са се сблъсквали служителите на Агенцията, е насилието в семейството. Предстои Агенцията да направи специално проучване за причините родителите да пренебрегват потребностите и желанията на децата си - стремежът към материалното обезпечаване, неразбирането, загубата на традиционните общности.
Когато се установи неглижиране на някое дете, първата стъпка, която предприемат служителите на Агенцията, е да окажат помощ и подкрепа на родителите му, опитвайки се да преодолеят проблемите, довели до лошото отношение, каза Антонова. В случай, че има установено забавяне на развитието на детето, то се извежда от семейството. Докато тече делото за отнемане на правата на родителите, Агенцията трябва да е служебен настойник на детето, смята още тя.
Неглижирането като вид насилие оказва най-трайни и дълбоки следи върху развитието на детето. По-често стават обект на насилие деца с увреждания, обясни Антонова. Насилието най-често се случва в семейства, които сами са се изолирали от обществото.