Германски инвеститори проявяват интерес към производство на енергия от биомаса в България. Това съобщи министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов преди откриването на аграрното изложение "Зелена седмица" в Берлин.
Експертите изчисляват, че ако у нас се извършват всички необходими санитарни сечи, енергията, която можем да добиваме от биомаса, е равна на енергията, произвеждана в АЕЦ "Козлодуй". "Санитарни сечи у нас в момента почти не се правят, а са нужни и полезни за гората", обясни Найденов. Той допълни, че в момента се добива 5 млн. кубически метра дървесина годишно, а обемът й трябва да бъда поне 2 пъти повече.
Несъбраната дървесина, която гние в гората, би могла да се оползотворява в инсталации за биомаса. Такива в България все още няма. Това е пазарна ниша, към която германският бизнес проявява интерес. Енергията, добивана от биомаса, е по-евтина от тази, произвеждана от фотоволтаичните централи и ветрогенераторите. "Икономически изгодно е да се изграждат малки инсталации, към които дървесината да се насочва от не повече от 40-50 километра", обясни министър Найденов, което ще има и своя социален ефект, тъй като ще се създадат работни места.
Към българския пазар интерес са заявили и производителите на земеделска техника и трактори, съобщи още министърът.