Представители на германския бизнес, който вече работи в България, са оценили високо икономическите условия в страната. Пред около 50 техни колеги от германски компании в Мюнхен, те разказаха за своя опит при работата си у нас. Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев откри в баварската столица конференция, организирана от Българската агенция за инвестиции (БАИ) и Financial Times по проект, посветен на инвестиционната среда у нас, финансиран от ОП „Конкурентоспособност“. Това съобщи пресцентърът на МИЕТ.
"От решението ни да инвестираме в България до пускането на фабриката минаха едва 12 месеца и през това време ние получихме всякакво съдействие от българските власти", е казал пред участниците в срещата бившият финансов директор на „Фереро България“ Лудвиг Кол. Той припомни началото на тяхната дейност в България, когато българският лев бе приравнен към германската марка. Разбрахме, че тук има стабилна валута и не ни очакват никакви проблеми от тази гледна точка, заключи Кол.
"За нас най-важният фактор да изберем България като инвестиционна дестинация бяха хората". Това е обяснил изпълнителният директор на „Луфтханза техник София“ РютгерХьобен-Стьормер. По неговите думи, работата на компанията е изключително прецизна и специфична по всеки самолет и наличието на добри университети и висококвалифицирани кадри в страната е предопределило избора им на инвестиционна дестинация.
"Ако плащаш само 10% данък, по-лесно може да отделиш средства и за допълнително обучение и тренинг на персонала", е допълнил и Андреас Шефер, заместник управляващ директор на Германо-българската индустриално-търговска камара.
Управляващият партньор в Tasheva & Partners Нели Ташева е изтъкнала сигурността, която имат чуждите инвестиции според българското законодателство. Българският закон казва, че всяка инвестиция в страната се радва на еднаква защита в страната, независимо дали е направена от българска или чуждестранна компания, допълни тя. Ташева е посочила възможността на чуждите граждани и фирми да купуват земя в България като едно от основните инвестиционни предимства в страната.
"Ниските данъци в България, добре квалифицираната работна ръка и конкурентните разходи за труд, както и устойчивите макроикономически показатели са сред главните ни предимства". Така Добрев е отговорил на въпроса защо България е подходящ избор за чуждестранните инвеститори. Пред германския бизнес той е разказал за усилията на страната ни да привлече капитали в няколко приоритетни сектора, които създават продукция с висока добавена стойност. Сред тях са електротехниката и електрониката, аутсорсингът, химическата индустрия, машиностроенето и други. През последните месеци в страната са направени множество инвестиции в аутсорсинга и производството на части за автомобилната промишленост – така Добрев е илюстрирал промяната в структурата на чуждите инвестиции от недвижими имоти и финанси преди кризата към сектори с устойчив растеж сега.
Туризмът също е един от секторите с устойчив ръст от 8-10% годишно, е отбелязал министърът и е акцентирал върху усилията за развитие на специализираните му форми. "Стремим се да популяризираме не само Черноморието и планинските ни курорти, а и културното наследство, минералните извори, българското кисело мляко и вино. Ние сме 7.5 млн. души население, а ежегодно привличаме около 7 млн. туристи", е обяснил той.
Пред немските фирми той е изтъкнал приетите наскоро промени в законодателството, според които за нови проекти инвеститорите клас А ще могат да получат обратно платените за техните работници социални осигуровки за период от 2 години. Това спестява повече от 17% от разходите за труд на работодателя, отбеляза министърът.
Поредицата конференции по проект на БАИ за представяне на България като инвестиционна дестинация продължава днес в Лондон.