Служебният кабинет на Димитър Главчев започва управлението си с високи нива на неодобрение. Това показва проучване на социологическата агенция "Тренд" по поръчка на "Нова броудкастинг груп" и "24 часа". Важно уточнение е, че изследването е направено в периода 12-19 април, а правителството встъпи в длъжност на 9 април. Участие в проучването са взели 1002 души чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице".
39% от участвалите в допитването казват, че неодобряват кабинета. Едва 20 на сто пък изказват подкрепа за него. Над 40% не могат да преценят все още какво мнение имат за правителството.
Само 11% от анкетираните имат положително отношение към промените в Конституцията в частта със служебния кабинет. Въпреки че темата е сериозно дискутирана в публичното пространство в последните месеци, все още 39% заявяват, че не са запознати с промените. 38% от интервюираните имат отрицателно отношение към конституционните промени.
Отчита се нов спад в оценката за работата на парламента, като през април положителната оценка е 12%, а отрицателната достига 80%. При оценката за президента вече близо 10 месеца не се отчита сериозна динамика. Положителната оценка за Румен Радев е 36%, а отрицателната - 50%.
49% от анкетираните са обявили, че със сигурност ще гласуват на предсрочните парламентарни избори на 9 юни. От тях всеки четвърти ще даде гласа си за ГЕРБ.
"Въпреки наситения с политически събития месец, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи. Преговорите за ротацията и обвиненията около Агенция "Митници" вероятно са причината за ерозия в подкрепата спрямо "Продължаваме промяната - Демократична България" с малко над 2 процентни пункта от гласуващите", отчитат от "Тренд".
Ерозията, за която споменава агенцията, води до разлика от близо 10 процентни пункта между първите две партии. ГЕРБ събира подкрепа от 24.9%. За "Продължаваме промяната - Демократична България" вота си ще дадат 15.5 на сто.
ДПС и "Възраждане" са събрани само в рамките на 0.2 процентни пункта - 14.4% за движението и 14.2% за прокремълската партия. БСП и "Има такъв народ" са другите две сигурни партии за следващия парламент, като събират съответно 9.1% и 4.8%. Близо 7% са заявили, че ще маркират полето с "Не подкрепям никого".
Доста сходна е електоралната картина при европейските избори. При тях се отчита по-слаб интерес, като 45% от участвалите в проучването са твърдо решени да гласуват на този вот.
От "Тренд" посочват, че за евровота се забелязва по-голяма мобилизация при електората на "Продължаваме промяната - Демократична България", като за коалицията са заявили, че ще гласуват. 16.1%. За ГЕРБ до урните ще отидат 25.2 на сто.
Със сигурни представители в Европейския парламент могат да се приемат още ДПС с 14.3%, "Възраждане" с 14.2%, БСП с 8.7% и "Има такъв народ" с 4.8%. 7.2 на сто пък ще маркират полето "не подкрепям никого".