По приток на ПЧИ, представянето на новите страни-членки на ЕС е по-лошо в сравнение с това на останалите страни от ЦИЕ
Сред групата на 8-те централно и източно европейски държави, които през май 2004 г. станаха членки на ЕС – Естония, Латвия, Литва, Полша, Словения, Словакия, Унгария, Чехия – притокът на ПЧИ спадна от 23 млрд. щ. д. през 2002 на 11 млрд. щ. д. през 2003. Като част от усилията да станат по-привлекателни за инвеститорите (местни и чуждестранни) някои от новите държави-членки намалиха корпоративните данъци до нива сравними с тези на Ирландия. Комбинацията от относително ниски надници, намалени корпоративни данъци, и достъп до субсидиите на ЕС в съчетание с благоприятен инвестиционен климат, висококвалифицирана работна ръка и свободен достъп до останалия общ европейски пазар превръща новите държави-членки в атрактивни места за ПЧИ, с източник другите държави-членки или трети страни.
В останалите 11 страни на региона, вкл. България и Румъния, притокът на ПЧИ се покачва от 8,6 млрд. щ. д. през 2002 г на 9,5 млрд. щ. д. през 2003 г., като така техният дял в общия приток на ПЧИ се увеличава съответно от 28% през 2002 г. на 45% през 2003. В югоизточните държави от групата част от високия приток на ПЧИ може да се обясни с приватизационни сделки, въпреки че към момента те все още не са в размерите на предишните приватизационни сделки, например тези в Чехия, Унгария или Полша.
Очакванията са за мощен ръст в притока на ПЧИ в ЦИЕ, както към новите членки на ЕС, така и към останалите страни от региона. Прогнозите са, че ръстът в ЦИЕ ще се запази силен – 4,5% за 2004 г. (МВФ 2004). Очаква се "втора вълна" на ПЧИ към кандидатките за членство в ЕС от страна на традиционни инвеститори, целящи да получат предимства от новите преимущества на местоположението на тези страни.
В дългосрочен план много от кандидатките за членство в ЕС имат добри позиции не само за получаване на ПЧИ, но и за преминаване към дейности с по-висока добавена стойност в рамките на транснационални корпорации (ТНК).
Според проучванията на ЮНКТАД сред големите транснационални корпорации и сред експертите регионът на ЦИЕ получава най-висок брой точки, като над 2/3 от анкетираните и сред ТНК и сред експертите очакват увеличение в нивата на ПЧИ през 2004-2005, подхранвано от перспективата за членство в ЕС. Като топ дестинации за ПЧИ се посочват Чехия и Полша. Напред в класирането са също Румъния, Руската федерация и Унгария. Очаква се Германия и САЩ да бъдат основните инвеститори в региона. Експертите предричат, че протокът на ПЧИ ще се увеличи в сферата на производството на храни и напитки, моторни превозни средства, докато в сферата на услугите най-добри изглеждат перспективите на строителството и недвижимите имоти, търговията на едро и дребно и транспорта.