Николай Банев обвини Борисов "за затриването" на "Полимери"

08.08.2017 | 14:15
по статията работи: econ.bg
В пространно експозе Банев посочва, че въпреки "предателствата спрямо "Полимери" след приватизацията през 1998 година в предприятието са били направени сериозни инвестиции
Николай Банев обвини Борисов "за затриването" на "Полимери"
Снимка: БГНЕС

Собственикът на "Полимери" - Девня, Николай Банев обвини премиера Бойко Борисов, че с действията или бездействието си е довел до съсипването на едно предприятие, за което е имало бизнес план за успешно развитие. С пост в страницата на семейство Баневи във "Фейсбук" той отговаря на изказвания на министър-председателя от вчера, че в случая става дума за "пладнешки грабеж". "Всичко това е разграбено и унищожено, а пък собствениците имат "Мерцедес" и "Майбах" и ни дават оценка", каза Борисов.

В пространно експозе Банев посочва, че въпреки "предателствата спрямо "Полимери" след приватизацията през 1998 година в предприятието са били направени сериозни инвестиции, закупени са нови инсталации и е подготвен "мащабен инвестиционен план с осигурено финансиране".

"Агенцията за инвестиции издаде през 2007 г на "Полимери" сертификат за инвеститор клас "А" - с инвестиции над 70 милиона лева. Бяха построени два когенерационни модула с мощност 11 мегавата. Беше закупена нова френска инсталация за 120 000 т солна киселина. Беше закупен нов супермощен хлорен компресор от "Сименс". Бе изградена революционна инсталация за суха солна киселина, инсталация за техническа сол. Беше завършена нова инсталация за пластизоли. Тези инвестиции могат ли да се окачествят като "разграбване" на завода", пита Банев.

Той подчертава, че истинските проблеми пред "Полимери" идват с поемането на властта от първото правителство на Бойко Борисов, като изброява осем случая, довели до съсипването на завода. Сред тях са "прекъсната по бандитски начин връзка на "Полимери" с националната и европейската железопътна мрежа", "невиждани ромски набези и кражби в огромни размери под бездействащия поглед на местната полиция", поставяне на "Полимери" от съда във Варна в процедура по несъстоятелност за 33 000 лева дълг и други.

Според Банев именно под ръководството на синдика, с "благословията" на съда и на държавните кредитори е започнало физическото унищожение на "огромната инфраструктура на "Полимери" и разпродажбата на безценица на многомилионните активи на дружеството".

"Не мога да отрека, че Вие лично ме приехте два пъти, за да се запознаете с проблемите на "Полимери". Но резултатите от тези срещи са видни с невъоръжено око:

- край на неорганичното химическо производство в България

- 2000 специалисти от този сложен отрасъл - на улицата

- унищожаване на изграждана 60 години инфраструктура

- затриване на реализирани инвестиции и ноу-хау и практическа забрана за развитие на този важен отрасъл за българската икономика

- внос на всичко, произвеждано от "Полимери" с родни суровини, енергия и специалисти - от чужбина", пише още Банев.

Той изразява надежда, че при евентуалното разследване на разграбването на дружеството ще бъде отчетено, че то е започнало след обявяването на "Полимери" в несъстоятелност, след като на инвеститорите и бил забранен достъп до завода. "При проверката ще Ви се наложи да установите точно това. Тогава ще огласите ли фактите", пита Николай Банев.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...