Николай Младенов и ролята на България в развитието на ООН

02.07.2010 | 09:27
по статията работи: Апостол Апостолов
Организацията отбелязва 65 години от подписването на устава си
Николай Младенов и ролята на България в развитието на ООН

Преди 65 години американският президент Рузвелт беше казал, че войните са заразни. Основната ключова роля във външната политика на България е да направи така, че да не допусне война и конфликти на Балканите. Това заяви в четвъртък вечерта (1 юли) външният министър Николай Младенов по време на публична лекция за 65-годишнината от приемането на Устава на ООН. В изложението си той акцентира върху позицията на страната ни по някои ключови глобални проблеми.

Уставът на ООН

„Позицията на страната е, че в устава на организацията са необходими спешни корекции, тъй като фигурират редица архаични разпоредби. Например, в него държавите все още се разделят на приятелски и неприятелски, аргументира се Младенов. Смятаме още че е необходимо разширение както на постоянните, така и на непостоянните членки на Съвета за сигурност, отчете министърът.

Пиратството и тероризма

Проблемът за борбата с международния тероризъм и пиратството в Аденския залив някак остават все още неоценени и не им се отделя достатъчно внимание в обществеността ни, смята Младенов. Правителството подготвя конкретни предложения до ООН, с които да се подобри сигурността в корабоплаването. Над 2000 наши моряци плават под чужд флаг, отчете Николай Младенов.

Ядреното оръжие

По този глобален проблем Младенов припомни, че още преди месеци по време на един международен форум официално е апелирал Иран да започне открито да говори за ядрената си програма. Министърът напомни държавната позиция, че официално подкрепя Резолюция 1929 на Съвета за сигурност за санкции срещу Иран.

Надяваме се, че Резолюцията ще упражни допълнително въздействие върху иранското правителство за завръщане към установения формат на преговори и за постигане на бързо и взаимно удовлетворяващо решение по иранската ядрена програма. До този момент правителството на Иран не направи необходимото, за да удовлетвори изискванията на Съвета за сигурност на ООН и на Международната агенция за атомна енергия и да разсее съмненията относно характера на ядрената си програма, смятат от Външно министерство.

Младенов напомни и за наскоро излязла официална позиция на ведомството, в която се призовава „правителството на Иран незабавно да спре обогатяването на уран, да възстанови сътрудничеството си с МААЕ и да се завърне на масата на преговорите”.  Правителството споделя тезата, че светът може без ядрено оръжие".

Околна среда

По отношение на ангажиментите, свързани с глобалните проблеми на околната среда, министърът смята, че "икономическият растеж на страните може да върви ръка за ръка с опазването на околната среда".

Цели на хилядолетието

В заключение Николай Младенов разкри, че страната ни има изготвена позиция и по Целите на хилядолетието, които ще се разискват на международен форум в Ню Йорк. Срещата е насрочена за 20 септември, а участие в нея ще вземе премиерът Бойко Борисов.

През септември 2000 г. световните лидери на 189 страни-членки на Организацията на обединените нации приеха Декларация на хилядолетието, с която се ангажираха да положат глобални усилия за намаляване на бедността, подобряване на здравеопазването, насърчаване на мира, човешките права и устойчивата околна среда.

Декларацията набелязва Целите на хилядолетието за развитие – осем конкретни, измерими, обвързани във времето цели, които задължават страните да положат допълнителни усилия за борба с неравностойно разпределените доходи, световния глад, неравенството между мъжете и жените, замърсяването на околната среда, липсата на образование, здравеопазване и чиста вода.

Всички страни-членки на ООН се ангажираха до 2015 г. да постигнат целите на хилядолетието като спрямо спецификата на националното си развитие определят конкретните стойности, към които се стремят.

През септември 2005 г. в централата на ООН в Ню Йорк се проведе Световна среща на държавните и правителствените ръководители, на която световните лидери потвърдиха своя ангажимент за постигане на Целите до 2015 г. и дадоха оценка на постигнатия напредък.

Заключителният документ на форума отбелязва, че всяка страна трябва да поеме отговорност за своето развите и за разработването на подходящи национални политики и стратегии за развитие. 

През юли 2007 г., на средата на пътя до 2015 г., доклад на ООН за Целите на хилядолетието отбеляза, че е постигнат очевиден напредък в изпълнението им, но крайният успех съвсем не е гарантиран. Има ясна нужда политическите лидери да предприемат спешни съвместни действия, предупреди докладът. 

В доклад на ПРООН се казва, че сред целите, които си е поставила  България, е да постигне среден месечен доход от 280 евро през 2015 г., спрямо база от 91 евро през 2001 г. Повече информация за поставените национални цели може да видите тук.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...