Досегашният шеф на Държавен фонд „Земеделие“ Мирослав Николов заместникът му Виолета Александрова коментираха ситуацията около фонда през последните дни.
„Механизмът за нашето отстраняване сработи в последните дни на сегашното правителство и то в момент, в който настоящото ръководство на ДФ Земеделие се канеше да финализира договорирането за стария програмен период 2007 – 2013. До 30 юни 2014 г. са договорирани от експертния състав на ДФЗ, но физически не са подписани всички, поради големият обем и липсата на Сертифициращ орган проекти, които могат да бъдат безвъзвратно загубени за българското земеделие предвид изкуствено създадената неприятна ситуация.“, се посочва в съобщение.
Те поясняват, че миналата и тази седмица предстоеше подписването на над 1700 договора за близо 260 млн. лева.
Друг голям проблем е мярка за закупуване на земеделска техника и модернизация на земеделски стопанства, допълват досегашните ръководители на фонда. Тя е най-значимата за земеделския сектор по нея са приети и обработени от ДФЗ 937 заявления за подпомагане, като заявената субсидия е на стойност 247 487 284 лева. По думите на Николов към настоящия момент има наличен бюджет 88 402 160 лева за около 400 договора.
„От 8 месеца ДФЗ отправя предложения към Греков да прехвърли пари от Гаранционния фонд 120 000 000лв за около още 500 договора, за да могат да бъдат използвани от земеделския сектор, а не в края на годината да бъдат автоматично изгубени за българското земеделие. На предходното заседание на МС трябваше да се внесе изменение на РМС 167, но и това не бе направено и на практика се блокира дейността на ДФЗ, като не може да завърши обработката и класирането на проектите“, коментират още Николов и заместникът му.
Според него най-големият административен провал на земеделското министерство е, че от 6 месеца Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) е без Сертифициращ орган.
Той обясни, че от май месец 2013 г. 2 пъти се проваля процедурата, сега е на път 3-ти път да се провали. „Към настоящият момент 1 180 000 000 евро са под огромен риск да останат за сметка на бюджета. Това са пари, платени за октомври 2012 – октомври 2013. Същата сума 1 250 000 000 евро ще е под сигурен риск и за тази година 2013-2014, тъй като ДФЗ работи и тези пари се изплащат регулярно към земеделските стопани“, се посочва още в съобщението.
„Поехме ръководството на ДФ Земеделие в изключително труден и тежък момент, когато се финализира стария програмен период, а проблемите и проектите са трупани с години. Нашите действия са признати от ЕК, която вече възстанови на България сумите изплатени за програмния период октомври 2012- октомври 2013 година, именно благодарение спешната намеса на сегашното ръководство на фонда. Наясно сме, че предстои назначаване на нов служебен кабинет, както и на бъдещ редовен, след изборите наесен. Това ще са хората, които реално ще понесат бъдещата отговорност за сектор „Земеделие”, допълват Николов и Александрова.
В обръщението си до медиите двамата посочват, че ще представят тези факти на заседанието на ДФЗ днес. От агенция „Фокус“ обаче съобщават, че Николов и Александрова не са били допуснати до Министерството на земеделието и храните.