Слабото търсене доведе до спад и на вноса, и на износа в Китай през миналия месец, като това отразява слабостта на местната икономика, предаде Financial Times. Спадът на вноса през ноември е 8,7% в доларово изражение спрямо ноември миналата година, като по този начин се продължава негативната тенденция. Месец по-рано той претърпя срив от 12,6% на годишна база, сочат данните на месните митници, публикувани през откомври. Същевременно и един от двигателите на местната икономика – износът, също спада на годишна база. През изминалия месец спадът му възлиза на 6,8%, а месец по-рано експортът намаля с 5%.
Това отразява и спада на цените на някои суровини, като петрола, желязната руда и медта, и спада на индустриалното производство в Китай, смятат експерти. „Цените на суровините продължиха да спадат през ноември… Увеличаването на вноса на петрол може би отразява покачването на стратегическите резерви, докато инвенториите на желязната руда продължиха да растат, което предполага, че крайното търсене не се е подобрило много“, коментират икономисти от China International Capital Corp, цитирани от Financial Times.
Въпреки спада на вноса и износа, търговският излишък на страната се задържа на една от най-високите си стойности, достигайки 54 милиарда долара през ноември, като спада с 8 милиарда долара спрямо излишъка, регистриран месец по-рано.
Същевременно валутните резерви на страната отчетоха най-големия си тримесечен спад през ноември, показват данните на Народната банка на Китай. Причината за това е отливът на капитали от страната и опитите на централната банка да задържи курса на юана на международните пазари, продавайки щатски долари. Във вторник валутата на страната регистрира една от най-ниските си стойности за последните четири месеца, като 1 долар се разменяше срещу 6,4181 юана. Според анализатори ако този спад продължи, това ще е най-силното отслабване на валутата от 2011 година насам.
Според някои икономисти негативните данни за забавянето на производството и търговията в страната означават, че икономиката на страната може да постепенно да навлезе в рецесия. Това едва ли ще се промени от интервенциите от страна на централната банка, която намали лихвените проценти пет поредни пъти през последната година и изискването за задължителни резерви от търговските банки.