За първи път след лятната ваканция ще заседава Народното събрание. Очаква се новата сесия да започне с извънредно заседание, на което парламентарните групи да посочат приоритетите си за новия политически сезон.
По този повод политологът Антоний Гълъбов коментира пред БНР: "Важният въпрос за ядрената енергетика беше компрометиран от начина, по който беше подготвен референдумът за АЕЦ "Белене". Популизмът пак търси начини за съживяването си. Ако наистина БСП искаше да строи АЕЦ "Белене", имаше време да го направи. Никога демокрацията не е скъпа, но в конкретния случай не става дума за това".
На въпроса за новата формация на Меглена Кунева експертът отговори: "Отношението към новите политически формации ми напомня финансовите пирамиди от 90-те години - ако се запишеш по рано, имаш шанс да си върнеш парите. Лош старт е да се краде политически авторитет и да се представя за нещо ново. Има проблем с паметта на избирателите, тъй като политиката в България е много цинична – разчита на това, че хората не помнят нищо".
На дневен ред на заседанието е предложението парламентарна комисия да следи за работата на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Предложението за създаването й беше отправено от Министерския съвет, след като токът поскъпна с 13%, а не с очакваните 10% от 1 юли.
Предвижда се попълване на състава и ръководството на постоянната делегация в Парламентарната асамблея на ОССЕ и изслушване на доклад за дейността на омбудсмана за 2011 г.
Също така депутатите ще разгледат на първо четене промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина и в Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба, както и законопроект за българите и българските общности извън Република България.
В програмата е и второ четене на промени в Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, както и изменение на парламентарния правилник.
Междувременно парламентарната комисия по правните въпроси ще проведе среща с посланиците на САЩ, Дания, Холандия, Германия, Финландия и Великобритания. На нея ще бъде обсъдена процедурата за предстоящото изслушване на кандидати за членове на Висшия съдебен съвет (ВСС). Дипломатите ще бъдат запознати с разпоредбите в законодателството, свързани с осигуряването на прозрачност при избора на членове на ВСС.