Светът е нащрек за нова масова кибератака днес. Европейската полицейска служба предупреждава за втора вълна на вируса, който порази над 200 000 компютъра и проби системите на болници, банкови институции и университети в целия свят. Десетки хиляди долари са платени като откуп до момента, а възстановяването на щетите ще струва десетки милиони, твърдят експерти.
Системи на руското вътрешно министерство, една шеста от болниците в британското обществено здравеопазване, телекоми, куриерски фирми, училища и различни организации в целия свят са само част от жертвите на вируса WannaCry, чиито брой от петък насам превиши 200 000 в над 150 държави. Автомобилният гигант Рено прекрати производството си на няколко места, за да се защити.
"Програмата за рекет WannaCry кодира съдържанието на персонални компютри и сървъри и иска от собственика по 300 долара за всяка заразена машина. След 3 дни сумата се удвоява, а след седмица цялото съдържание безвъзвратно се унищожава", обяснява директорът на Европол Роб Уейнрайт.
Най-лошите прогнози на специалистите са, че жертвите на атаката няма да спрат до тук. Компании по цял свят изпратиха IT отделите и системните си администратори на извънредна работа през уикенда, за да оценят и овладеят щетите от вирусната атака и да предотварят разрастването й.
"Изправени сме пред една ескалираща заплаха. Броят на жертвите се покачва, притеснен съм, че когато в понеделник хората отидат на работа и включат компютрите си ще има нови поражения", коментира още Уейнрайт.
Според експертите не е било трудно атаката да се спре, но ще няма да е трудно и за хакерите да пуснат нови версии на вируса и да започнат да копират начина, по който злонамереният софтуер се възпроизвежда.
Все още не е ясно кой стои зад кибернападението, но хакерите са използвали инструмент за онлайн разузнаване на Агенцията за национална сигурност на САЩ.