Три милиона лева ще струва въвеждането на новата система на финансиране на болничната помощ - т.нар. диагностично свързани групи (ДСГ). Това заяви министърът на здравеопазването Стефан Константинов на пресконференция по повод представянето на приетата днес от правителството Концепция за по-добро здравеопазване на България, съобщи БТА.
Промяната във финансирането на лечебните заведения е заложена в бюджета на НЗОК и ще започне през 2012 г. Тя ще доведе до по-справедливо и по-ефикасно изразходване на средствата, посочи министър Константинов. Той отбеляза, че с новата система заплащането на разходите при лечение ще се обвързва с пола, възрастта и тежестта на състоянието на пациентите и придружаващите ги заболявания.
Новият модел ще даде възможност на болниците да получат по-адекватно финансиране на разходите, които правят при лечението на всеки отделен случай и няма да доведе до намаляване на парите за лечебните заведения, категоричен е министърът.
"Три милиона лева изглеждат много, но с новата система те многократно ще се спестят във времето. Фактът, че никой в Европа не използва клиничните пътеки като метод на финансиране, а все повече се използват ДСГ-та, сам по себе си говори", отбеляза министърът.
Д-р Ивайло Ваклинов от министерството отбеляза, че методът на финансиране чрез ДСГ е приложен за първи път в САЩ в края на 60-те години на миналия век. Сега той съществува в Португалия, Ирландия, Словения, Австралия, Австрия, Белгия, Италия, Швеция, Швейцария и др. Последната държава, в която е въведен този модел е Германия.
По оценка на експерти, системата е една от най-модерните в света и е най-подходящият модел за приложение в страната ни, каза още Ваклинов.