Националната агенция за приходите (НАП) ще събира просрочени задължения към бюджета по-бързо и ефективно. Това ще става чрез новата информационна система „Събиране“. Софтуерът е внедрен и функционира от 1 февруари, като е разработен с изцяло вътрешен ресурс на НАП. Системата е изградена като web-базирано приложение с централизирана база данни, съобщиха от приходната агенция.
Информационната система заменя ползването на три други програмни продукта. Тя обединява информацията за всички публични задължения на клиентите на НАП, както за данъци, осигуровки, така и тези, предадени за събиране в агенцията от други органи на изпълнителната и съдебната власт, включително и вземания на общините. Освен точни данни за размера на просрочията, чрез информационната система „Събиране“ ще се администрират и всички предприети действия от служителите на НАП за тяхното събиране.
С внедряването на специализирания софтуер се осигурява по-голяма бързина при издаване на документи, защото се спестяват много ръчни операции. В същото време са заложени различни автоматични функционалности и контроли, включително проследяване на срокове, последователност при извършване на определени действия и др.
От агенцията обясниха, че новият софтуер напълно комуникира с другите големи системи в НАП – Системата за управление на приходите, информационните системи „Контрол“ и „Фискален контрол“.
Пълното автоматизиране на процесите по събиране на публичните дългове на гражданите и организациите ще доведе до по-голяма прозрачност и по-добра отчетност и ще повиши събираемостта на просрочените вземания, допълват от НАП.
Изграждането на информационната система „Събиране“ беше един от основните ангажименти на НАП, заложени в плана на МФ за действия, целящи намаляване на административната тежест за бизнеса, повишаване на бюджетните приходи и подобряване дейността на приходните администрации, както и e една от мерките в Националната програма за реформи за ускоряване на процеса по принудително събиране на публични задължения, заложено в препоръките на Европейската Комисия (Европа 2020).