Председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу може да оповести състава на новата Комисия най-рано днес (27.11.09), предаде EUobserver.
Според различни слухове в пресата най-значимите сектори в новата ЕК вече са разпределени. Счита се, че сферата на конкуренцията и тази на икономиката ще бъдат предадени на двама от ветераните в екипа на Барозу, които участват и в сегашната ЕК – Хоакин Алмуния и Оли Рен. Рен, който в момента е комисар по разширението на ЕС, ще вземе икономиката – сегашното портфолио на Алмуния. Испанецът пък ще получи портфолиото на въпросите на конкуренцията, а досегашният комисар по конкуренцията Нели Крус ще вземе информационната сфера.
Изненадващият германски кандидат за комисар Гюнтер Йотингер най-вероятно ще поеме контрола над енергетиката – портфолио, което стана изключително важно предвид газовата криза и непредсказуемото поведение на Русия. Според някои кръгове в Брюксел националността на Йотингер ще е по-подходяща при връзките с Москва, отколкото е тази на сегашния комисар по енергетиката Андрис Пиебалгс.
Друго ново лице в ЕК, белгийският представител Карл де Гухт, ще вземе търговското портфолио, твърди Der Spiegel. Де Гухт отговаряше за развитието и хуманитарната помощ в последните четири месеца от мандата на сегашната ЕК на мястото на сънародника си Луи Мишел.
Засега не е много сигурно какво портфолио ще вземе френският представител в ЕК Мишел Барние. Съгласно слуховете най-вероятно той ще получи вътрешния пазар, но без елементите на финансовата му регулация, които могат да бъдат обособени в отделно портфолио. Не е ясно ако това се случи как ще реагира Париж, като има предположения, че при такова развитие на нещата, френският президент Никола Саркози ще изтегли Барние и ще предложи Кристин Лагард на негово място.
Колкото до Италия сегашният й представител Антонио Таяни, комисар на транспорта, най-вероятно ще вземе портфолиото на индустрията, което се досега се ръководеше от Гюнтер Ферхойген. Таяни може и да си остане комисар на транспорта. Сигурно изглежда и назначението на досегашния датски министър на околната среда Кони Хедегаард за комисар по климата – портфолио, което ще бъде отделено от това на околната среда.
Колкото до източноевропейските държави нещата там са най-неясни. Румъния настоява да вземе селското стопанство, но по-скоро ще вземе риболова като компромис, а България едва ли ще получи правосъдието и вътрешните работи поради собствените си проблеми със съдебната система.