Парламентът удължи ценовия и регулаторен период за цените на дружествата в сектор "Електро- и топлоенергетика" до 31 юли 2013 г. Решението беше прието единодушно със 115 гласа "за", предаде БТА.
Явор Куюмджиев от "Коалиция за България" посочи, че предишният ценови и регулаторен период изтича в неделя в 24.00 ч. и, при положение че не се приеме решение за удължаването му от 1 юли, целият сектор ще бъде без цени и регулаторна рамка и може да изпадне в хаос.
Парламентът гласува на второ четене промени в Закона за енергетиката. Според управляващите целта на промените е да се създадат предпоставки за намаляване на цената на електроенергията и за облекчаване на износа.
Решено беше да отпадне задължението на НЕК да изкупува тока от всички производители, а да прави това само от тези, чиято цена е най-ниска. Депутатите гласуваха и от цената за пренос да отпаднат добавките за "зелена" и "кафява" енергия и за невъзвращаемите разходи.
Според Явор Куюмджиев с тази промяна ще бъдат спестени между 260 и 200 милиона лева в цялата енергийна система и ще се позволи да бъдат намерени резерви, с които да се намали цената на тока за крайния потребител, предаде БНР.
От закона отпада текстът, според който Държавна комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) регулира цената за достъп до електропреносната мрежа, както и цените, на които производителите продават електрическа енергия на крайните снабдители. Комисията няма да има законова възможност да регулира и цените, по които производителите на електрическа енергия продават разполагаемост за студен резерв на оператора на електропреносната мрежа.
Със следващ текст се прие начинът за компенсиране на разходите, произтичащи от задължения към обществото. Задълженията за изкупуване на електрическа енергия по преференциални цени по Закона за енергията от възобновяеми източници се реализират, след като се приспадне паричната равностойност на 100% от приходите, получени от търговете на квоти за емисии на парникови газове, предвидени в Закона за опазване на околната среда и 100% от постъпленията от продажбата на енергия от възобновяеми източници, постъпили от договори за статистическо прехвърляне по Закона за енергия от възобновяеми източници.
Крайните снабдители ще продават на обществения доставчик количествата електроенергия, която са закупили по Закона за ВЕИ по цената, по която са я закупили, решиха още депутатите.
"Цената на тока за промишлеността няма да се увеличи, приетите промени в закона за енергетиката ще гарантират работата на миньорите", увери министърът на енергетиката Драгомир Стойнев.
Измененията в закона не се приемат добре от представителите на бизнеса. Според тях това ще доведе до увеличение на тока за фирмите, което от своя страна щяло да доведе до скок на безработицата и фалити. Работодателите искат президентът да наложи вето на промените.