Докладът по ОВОС на проекта "Бургас-Александруполис" не е допълнен в съответствие с искането на Министерството на околната среда и водите. Това съобщи ресорният министър Нона Караджова след заседанието на кабинета. Тя отбеляза, че на практика документът почти не е допълнен и няма информация, която да дава основание да се продължи процедурата по оценка на въздействието на проекта върху околната среда.
Очакваме инвеститорът да си допълни доклада в съответствие с изискванията, за да продължат процедурите по обществено обсъждане, каза министърът. Тя добави, че срокът това да стане е два месеца. През този срок инвеститорът "Трансболкан Пайплайн", в който 51 на сто държат три руски фирми, а останалите си подялат гръцка и българска компании, трябва да оправи документацията.
Мнението на експертите е, че докладът за оценка за съвместимост с целите на мрежата "Натура 2000" е допълнен с необходимата информация, за да продължи процесът на оценка на екологично въздействие върху зоните "Натура", стана ясно още днес.
Положителна оценка на качеството на Доклада по оценка за съвместимост или по ОВОС не означава положително решение за реализация на проекта.
Петролопроводът "Бургас-Александруполис" е съвместен руско-гръцко-български проект. Тръбата трябва да транспортира руски петрол, заобикаляйки претоварените проливи Босфор и Дарданели. Първоначалният капацитет на тръбата е 35 милиона тона с възможност да се увеличи до 50 милиона тона. 51% в проектната компания се държат от руските петролни гиганти "Роснефт", "Газпром нефт" и "Транснефт", останалите 49% са поделени по равно между България и Гърция, припомня БНР.
Проектът за петролопровода е на практика в замразено състояние от близо две години. На последното събрание на акционерите бе решено да се намалят разходите
на проектната компания, в която първо България спря да плаща вноските си, а после и Гърция, и евентуално проекта да мине в "спящ режим", припомня Mediapool.bg.