Нови критерии за категоризация облекчават хотелиерите

03.01.2007 | 14:44
по статията работи: econ.bg
Градските хотели занапред ще трябва да са с 3 входа - главен, стопански и за персонал

Промени в Наредбата за категоризация на туристическите обекти, които да облекчат хотелиерите, подготвят от Държавната агенция по туризъм (ДАТ). В момента те се съгласуват с различните министерства, като прогнозите са до края на януари да бъдат одобрени от Министерския съвет.

Занапред няма да има изискване за дължина на козирката на даден хотел, нито за броя на стаите за камериерки на етаж. Няма да се указва и какво точно да бъде обзавеждането на техните стаи. При хотелите, строени преди 13 ноември 2004 г., отпада задължението банята и тоалетната да са в отделни помещения, а ваната и душ-кабината да са на едно място.

Градските хотели занапред ще трябва да са с 3 входа - главен, стопански и за персонал. Досега те следваше да имат поне 6. За всички хотели се премахва изискването за отделен вход за спортно-занимателния и конферентния блок. Вече не е необходимо и задължително помещение за зала за закуски. Преодолява се и предишната "техническа" грешка в наредбата, според която хотелите трябва да имат детски басейн. В бъдеще това ще се иска само в морските хотели с 3, 4 или 5 звезди. По настояване на бранша се намалява и броят на задължителните заведения в градските хотели - от 3 на 2.

"Минималните задължителни изисквания за даване на звезди вече са в нов вид и са съобразени с типа на обекта - морски, градски, планински и т.н", казва Мария Иванова от ДАТ. По думите й промените са гъвкави и отчитат специфичните услуги на туристическите обекти. За първи път например се вкарват изисквания за бизнес хотели. 4 и 5-звездните обекти ще трябва да имат основна зала и специално оборудван конферентен блок, секретарски офис, устройство за затъмняване, озвучителна система, да предлагат преводачески услуги, достъп до Интернет, лаптопи под наем и др. За балнео, спа и уелнес хотелите вече се въвежда строго определен набор от критерии.

За самите спа-центрове обаче все още няма единни стандарти. Предстоят разговори между представители на ДАТ и здравното министерство, за да се уточни оборудването на обектите, броят и образованието на медицинския персонал.

С наредбата се въвеждат и нови места за настаняване - самостоятелни апартаменти, хостели и апартаментни комплекси. За категоризацията на първите два типа обекти занапред ще са отговорни кметовете, които ще имат и по-големи контролни правомощия. Апартаментните комплекси също ще получават звездите си от градоначалниците, ако са до две звезди. По-висококатегорийните ще се одобряват от агенцията по туризма.

Заведенията за хранене, които се намират на понтони, също се определят като туристически обекти, предвижда новата наредба за категоризация. Кметовете на някои морски общини като Несебър, Созопол и Поморие отдавна заявяват желанието си да категоризират тези заведения. По цялото Черноморие те са около 10-15.

По-вероятно е обаче ДАТ да запази правомощията си по отношение на въпросните обекти независимо от броя на звездите им. Причината е, че те се намират извън териториалните на води на общината, чиито граници са само до най-високия прилив. /в. "Сега"

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...