Колко ще струва строежът на АЕЦ "Белене"
Във връзка с новите изисквания за безопасност, може да се направи корекция на цената на АЕЦ "Белене" нагоре. Това каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков в отговор на въпрос на народния представител Иван Иванов, свързан със строителството на централата.
Твърдението на "Росатом" предполагам, че е част от манипулациите, които се извършват във връзка с натиска, който трябва да бъде оказан в преговорния процес с България. Това каза пред журналисти Валентин Николов от ПГ на ГЕРБ, който коментира обявената цена от руската компания за строеж на централата в размер на 8 милиарда евро, предаде Агенция "Фокус".
В меморандума за строителството, който трябва да бъде изготвен от двете страни, е написана цената от 6,28 млрд. евро.
Това е цената, която не може да надвишава АЕЦ "Белене". Още 800 млн. евро са предвидени за изграждане на инфраструктурата. Така че се получава цената от 7,1 млрд. лв. Ескалационната добавка, която включва и инфлацията, е включена в тази цена от 6 млрд. евро, заяви Николов. Той посочи, че преди да бъде подписан меморандума, трябва да се подпише договорът с консултанта на проекта.
Същевременно в позиция изпратена до медиите от руската държавна компания "Росатом" коментираха, че цената на централата не се е променила. Според съобещението Кирил Комаров, изпълнителен директор, отговарящ за ядрения енергиен комплекс в "Росатом", е имал предвид общия обем на инвестициите в проекта, както следва: Вече вложените средства до този момент; разходите за консултанти и стойността на ЕРС-договора. Последната част от договора остава остава непроменена - 6,298 млрд. евро.
Безопасността на централата
Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) планира да поиска от изпълнителя на проекта допълнителни гаранции за безопасността, които следва да бъдат потвърдени от Международната агенция за атомна енергия и компетентните служби на ЕК, за да се приложат засилени стандарти на безопасност и сигурност по отношение на проекта. Това стана ясно още от думите на Трайков, предаде БТА.
При необходимост ще бъдат поискани допълнителни изследвания от независима институция.
До края на 2011 г. МИЕТ ще разгледа и оцени риска и безопасността на втората атомна централа у нас под егидата на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ). Ще се правят оценки и анализи на рисковете от наводняване, пожар, взрив, сеизмичен риск, технологичен риск от спиране на охлаждането на активните зони на реактора, като се вземат предвид поуките от произшествието в Япония.
Площадката на АЕЦ "Белене" се намира в стабилната сеизмична част на Мизийската платформа, която се характеризира с отсъствие на земетресение с магнитуд по-голям от четвърта степен по скалата на Медведев-Шпонхойер-Карник за целия изучаван период на БАН. Това заяви още Трайков по време на парламетнарния контрол.
През 1998 г. Геологическият институт на БАН е изпълнил по поръчка на НЕК допълнителни комплексни геоложки изследвания, които потвърждават отсъствието на активни разломи на площадката и на площадката около нея. Основният извод е, че под площадката на централата, включително 5-километровата зона, не са открити активни разломи през последните няколко стотин хиляди години в това число и по протежение на Дунав.