Новините от деня, петък, 8 април

08.04.2016 | 18:35
по статията работи: econ.bg
Най-важните заглавия от econ.bg
Новините от деня, петък, 8 април
Снимка: Thinkstock/Guliver

Оборотите на дребно растат през февруари

Оборотите в търговията на дребно, която не включва продажбата на автомобили и мотоциклети, бележат покачване през февруари, като достига 3,1% на годишна основа, сочат предварителните сезонно изгладени данни на Националния статистически институт (НСИ). Спрямо месец януари също е отчетено покачване на оборотите в търговията на дребно, въпреки че то е по-умерено – 0,5%.

Huawei обяви новите си флагмански модели P9 и P9 Plus

Третият по големина производител нaсмартфони в света – китайската компанияHuawei, представи новите си флагмански устройства – моделите P9 и P9 Plus,предаде The Verge.

Моделът P9 е фаблет с диаметър на дисплея 5,2 инча, батерията му е 3000 mAh,а сърцето на устройството е процесор Kirin 955. Моделът P9 Plus е малко по-голям, като диаметърът на AMOLED дисплея му е 5,5 инча и е базиран на технологията на Huawei Press Touch. Така като качество на картинатаP9 Plus наподобява модела на Apple iPhone6 Plus. Друга разлика между него и P9 е батерията, която при по-големия модел е с 400 mAh по-издържлива.

Индустриалното производство в България през февруари расте на годишна основа

Индексът на промишленото производство бележи спад с 0,2% на месечна основа през февруари, сочат предварителните сезонно изгладени данни на Националния статистически институт (НСИ). Въпреки това спрямо втория месец на 2015 г. промишленото производство се покачва с 2,1%.

На месечна основа се свива производството и доставките на електроенергия (с 3,7%), както и продукцията на добивната промишленост (с 1,3%), докато ръст бележи преработващата промишленост, която се покачва с 1%. В най-голяма степен расте производството на химически продукти – с 9,3%, на превозни средства (без автомобили) – с 8,9% и производството на дървен материал и хартия – със 7,9%. През февруари спада производството на метални изделия (без машините) – със 17,3%, машинния ремонт – с 11,9% и производството на тютюневи изделия – с 3,3%.

Повече от 40% от получателите на студентски кредити в САЩ никога не са връщали средства по тях

Повече от 40% от американските студенти, които са се възползвали от правителствената програма за отпускане на преференциални студентски кредити, никога не са плащали суми по кредитите си или изостават с изплащането им, предаде Wall Street Journal. Тази информация допълнително увеличава тревогите, че голяма част от средствата по програмата, никога няма да бъдат върнати, като към момента общата сума на задълженията на кредитираните бивши студенти, които не са в състояние да обслужват кредитите си, надхвърля 200 милиарда долара.

Новите данни показват, че правителствената програма се намира в най-тежкото си състояние след повече от десетилетие на бум на студентските кредити, използвани за плащане на таксите във висшите учебни заведения в страната. И въпреки че мнозина от индивидите със студентски кредит вече са част от пазара на труда, 43% от приблизително 22-та милиона американци, които са изтеглили такъв заем, не са го обслужвали или са просрочили плащанията си, показват данните на Министерството на образованието, чието портфолио от студентски заеми надхвърля 1,2 трилиона долара.

Щетите от киберизмами за бизнеса достигнаха 2,3 млрд. долара

Бизнесът по цял свят страда от киберизмами, като една от най-често срещаните схеми за източване на пари е чрез изпращане на фалшиви мейли, в които измамниците се представят за мениджъри от компанията и принуждават подчинените си да изпратят определени суми до банкови сметки на престъпници, посочват от Федералното бюро за разследване (ФБР) на САЩ. В резултат именно на такива измами от октомври 2013 г. до февруари тази година са откраднати общо 2,3 милиарда долара, като броят на засегнатите компании, базирани в поне 79 държави по света, е достигнал 17 642, твърдят още от ФБР.

„Кинтекс“ и ВМЗ може да бъдат приватизирани през следващите 2 години

Военнопромишлените „Вазовски машиностроителни заводи“ ЕАД (ВМЗ) и „Кинтекс“ може да бъде приватизирани през следващите 2 години, показва проекта за средносрочната бюджетна прогноза до 2019 г., който ще бъде обсъден в Министерството на финансите.

Според разписания приватизационен план през идната година приходите в бюджета от приватизационна дейност се очаква да достигнат 17,3 млн. лв., през 2018 г. е прогнозиран скок до 55,6 млн. лв., а през следващата година се очертава те да спаднат отново, до 19,1 млн. лв.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....