Новият речник регламентира правописа на думи като "импийчмънт" и "айпод"* 2

11.09.2012 | 11:05
по статията работи: Ивелина Георгиева
От справочника са отпаднали доста турцизми
Новият речник регламентира правописа на думи като "импийчмънт" и "айпод"*
Снимка: Sxc.hu

Днес беше представен новият "Официален правописен речник на българския език”. Това стана в рамките на съвместна пресконференция на издателство "Просвета” и Института за български език "Проф. Любомир Андрейчин”, информират от iNews.bg.

Силно впечатление прави наличието на думи като "айфон", "айпод", "таблет", "смартфон", "уебсайт" и "мърчандайзинг" сред изброените в речника. Владко Мурдаров, един от неговите автори, обясни, че те така или иначе вече са част от активния съвременен речник през последното десетилетие.

Има указания как да се изписват правилно думи като "импийчмънт", "тийнейджър", "артколеж" и др. Думи като „онлайн“ и „имейл“, например, се изписват слято, за разлика от английският им вариант.

От друга страна, от новото издание са отпаднали и доста турцизми и остарели думи, които вече не се използват в речта.

Новият речник е официален и формулираните в него 136 правила са задължителни за писменото общуване в публичната сфера, а включените думи и техните форми са представени с нормативно установения им правопис. Освен това той е официален, защото трябва да се отличава от всички останали правописни речници на книжния пазар, голяма част от които не отразяват добре правописните норми, коментира професорът. Той добави, че те се купуват масово предимно заради по-ниската им цена.

Справочникът се състои от две части - правила и словник. Уводните части съдържат нормите на писмения език, представени максимално ясно и достъпно. Специално внимание е обърнато на думи като „не знам”, „не мога”, които българите често изписвали слято. Според правилата в речника сложните думи като „бизнес дама” и „бизнесадминистрация”, „офис техника” могат да се пишат както отделно, така и слято, но не и с тире. Произношението на думи като „вино” и „село” пък са позволени с ударение и на двете срички, но е препоръчително да се изговаря с ударена първа сричка.

Отбелязани са и правилата при предаване на чужда реч – когато се цитира цяло изречение, точката се поставя преди кавичките.

Друго засегнато правило е това за използването на задължителен мъжки род за представителите на различните професии. Авторът е на мнение, че е „малко неуместно“ да се обръщаме към дамите с „колега“ или „зъболекар“, например, вместо с „колежка“ или „зъболекарка“.

"Мен лично много ме дразни да се обърна към моя колежка с думите "моята колега", коментира проф. Мурдаров.

В изданието е използвана модерна научна методология, приложен е съвременен подход, при който основните правила на правописа и пунктуацията на българския език са формулирани максимално ясно, достъпно и непротиворечиво в сравнение с предишните речници. Няма генерална промяна на сега действащите правила, има само допълнение към тях, както и няма никакъв конфликт по отношение на въвеждането им в учебниците, успокои проф. Мурдаров.

Предстои въвеждането им и в българските учебници от страна на Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН). Издателите обаче увериха, че това няма да стане още от тази учебна година.

"Официален правописен речник на българския език" е най-пълният справочник от този тип. В него са включени над 90 000 думи и форми, което е с 20 000 повече от думите и формите в досегашните речници. Изработен е от екип езиковеди от Института за български език на БАН, който е упълномощен да проучва промените в писмената практика и да регламентира правописа.

*Новината е актуализирана около 18:00 часа.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

Иван Клюнчев 29.09.2012 | 02:45
В речника пише, че съдържа "около 90 хиляди думи". Това е некоректно. Аз броих заглавните думи страница по страница и са общо около 70 000.
Иван Клюнчев 29.09.2012 | 02:46
В речника пише, че съдържа "около 90 хиляди думи". Това е некоректно. Аз броих заглавните думи страница по страница и са общо около 70 000.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 19.12   1732 г. – Бенджамин Франклин публикува Алманах на бедния Ричард 1783 г. – Уилям Пит-младши става най-младият министър-председател в историята на Великобритания...