Министерството на околната среда и водите /МОСВ/ е уважило искането на международната проектна компания "Транс-Болкан пайплайн" за удължаване на срока за представяне на преработения доклад за оценка на въздействието върху околната среда /ОВОС/ по проекта "Бургас-Александруполис".
Компанията, създадена за реализиране на проекта за строителството на нефтопровода, е внесла искането в средата на юли. Министерството на Нона Караджова е уважило искането на "Транс-Болкан пайплайн" за удължаване на срока до 30 септември 2011 г.
От международната проектна компания трябва да представят алтернативен вариант за разтоварването на нефта в Бургас не само на буйове, но и на пристанище. Предишното връщане на проекта "Бургас-Александруполис" бе оценено от водещата руския консорциум компания "Транснефт" като "оскърбление на нашата позиция". Тогава шефът на компанията Александър Токарев заяви, че "партньорите не постъпват така", припомня вестник "Сега".
През 2007 г. предишното социалистическо правителство на България подкрепи изграждането на петролопровода, но през юли 2010 г. премиерът Бойко Борисов заяви, че държавата се отказва от проекта. Разработен от Русия, той цели да бъдат заобиколени претоварените с танкери протоци Босфор и Дарданели, посочва в днешния си брой руският вестник "Ведомости"
Вицепрезидентът на "Транснефт" Михаил Барков заяви още през юни, че България с всички средства ще протака одобряването на екологичната обосновка и излезе прав, коментира изданието в друг материал. Руският енергиен министър Сергей Шматко заявил неотдавна че Москва "не очаква напредък". Катастрофа няма да има, де факто проектът отдавна е мъртъв, заявил източник, близък до "Транснефт".
Руската държава има 51% дял в компанията "Транс-Болкан пайплайн", а Гърция и България си разделят по 24.5%. Досега докладът за ОВОС е отхвърлян три пъти, припомня Dariknews.bg, позовавайки се на информация на БТА.
По изчисления на Москва София дължи 7.3 млн. евро вноска за замразения проект. В средата на юли кабинетът увеличи капитала на "Проектна компания нефтопровод Бургас - Александруполис БГ" със 150 000 лв. за минимално поддържане на дейностите по проекта. Очакваният капацитет на тръбата е 35 млн. т годишно.