Компании по целия свят ще трябва да добавят към счетоводните си баланси дългове на стойност приблизително 3 трилиона щатски долара, след като международните регулаторни органи приеха промени в начина за водене на сметки от страна на фирмите, предаде Financial Times.
Новият счетоводен стандарт, който беше въведен след десетилетия дебати относно извънбалансовия лизинг на компаниите, ще окаже въздействие върху счетоводните книги на около 50% от публично търгуваните дружества в световен мащаб. Сред най-засегнати от новата регулаторна промяна ще бъдат авиопревозвачите, хотелите и веригите за хранителни стоки, коментират експерти. Причината за това е, че те често отпускат на дългосрочен лизинг оборудване, което според сегашните стандарти не е задължително да бъде описвано в отчетните им документи.,
В тези отрасли отложените във времето плащания могат да достигнат до средно 30% от общата стойност на активите, според Комитета за международни счетоводни стандарти (КМСС), който е разработил реформата в партньорство с Комитета за финансови счетоводни стандарти на САЩ. „Новият стандарт ще осигури необходимата прозрачност за лизинговите активи и задълженията на компаниите, което означава, че извънбалансовото лизингово финансиране на компаниите вече ще бъде изкарано на светло“, коментира председателят на КМСС Ханс Хуугерворст, цитиран от Financial Times.
Например след влизането в сила на реформите нетният дълг на британската верига супермаркети Tesco ще се покачи от 8,6 милиарда паунда към края на август до 17,6 милиарда паунда, сочат изчисления на анализатора от компанията за инвестиционни проучвания и финансово управление Bernstein Ричард Кларк. Но той напомни, че активите, отдадени на лизинг, също вече ще са част от баланса, като по този начин „нетният ефект ще бъде неутрален“.
Инвеститорите предупредиха, че новите стандарти могат да окажат въздействие върху споразуменията между кредитните институции и кредитополучателите, въпреки че според тях по-голямата прозрачност ще позволи по-лесното сравняване на компаниите. Освен това „включването на задълженията в счетоводните баланси ще позволи по-качествено оценяване на риска. Това е значително подобрение на финансовата отчетност“, посочи и ръководителят на звеното за финансова отчетност към Chartered Financial Analysts Institute Винсънт Папа.