Населението на село Нови хан, община Елин Пелин, е напълно удовлетворено от работата на местната администрация по провеждането на местния референдум за ликвидацията на хвостохранилището за радиоактивни отпадъци. Това заяви на пресконференция кметът на селото Сашка Ненова–Николчова (на снимката вдясно). Тя представи окончателните резултати от местното допитване, което се проведе на 17 февруари. На срещата присъстваха председателят на Сдружение "Нов хан – европейско селище" Огнян Чипев, както и представители на Общинския съвет в Елин Пелин.
От 1853 души, имащи право на глас по списък, в референдума са участвали 1221 души, което означава, че избирателната активност е била 65.89%, отчете Ненова. За затварянето на обекта са гласували 1213 души, или 99.345%. Против са били само 7 души, или 0.0573%. Имало е и 1 невалидна бюлетина.
Кметицата обобщи, че резултатите ясно показват желанието на населението хвостохранилището да бъде затворено. Според нея друг важен извод, който трябва да бъде отчетен, е, че референдумът е осъществен единствено благодарение на усилията на сдруженията с нестопанска цел – "Нови хан – европейско селище", "Ловно рибарско дружество – София –юг" и специално учреденият за инициативата комитет "Нови хан без радиоактивни отпадъци". Беше изтъкнато, че за настоящата кампания не е търсена никаква политическа подкрепа.
Огнян Чипев отправи остри критики по повод изказване на министъра на икономиката и енергетиката Петър Димитров, в което той е нарекъл новоханци "мутри”. Според него представените позиции от страна на министъра са били тенденциозно персонализирани и изкривени. Според Чипев държавата или все още не може да осъзнае вота на населението, или просто не си дава сметката, че хората могат да стигнат до крайности. Попитан дали все пак знае какво има на обекта, председателят на сдружението отговори, че никога не е ходил там и това му дава основание да се съмнява във всичко, за което се говори.
От сдружението още заявиха, че са получили факс от Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци". В него се казва, че изпълнителният директор Борис Пеков ги кани на дискусия. Сдружението, от своя страна, покани Петков на работна среща на 28 февруари 2008 г., от 12.00 часа в с. Нови хан.
Какви бъдещи действия предвиждат новоханци? На първо време резултатите от референдума ще бъдат обсъдени на предстоящата сесия на общинския съвет. След това новоханци ще предприемат всички действия, които им позволява законът, в това число и съдебно дело срещу държавата в Брюксел. На въпрос на Еcon.bg как виждат популярната напоследък форма за израз на обществено несъгласие – площадният протест, Огнян Чипев отговори, че и това влиза в бъдещите им планове.
На срещата инициаторите на референдума отправиха публични обвинения към телевизия bTV. За Econ.bg кметицата заяви, че им е отказано право техен представител да присъства в сутрешния блок на медията. Освен това според нея колегите не са излъчили репортаж, показващ документи за Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) в централните новини. По време на изказването нямаше представител на медията. "Никой не е отказал участие на представител на селото в студиото", заявиха за Econ.bg от bTV и допълниха, че това е бил предварителният концептуален замисъл на предаването – повече хора да имат възможност да присъстват по време на прякото предаване. Освен това на хората, участващи в предаването, са били осигурени слушалки, така че да имат представа за диалога в студиото, заявиха още от медията. Изказаните претенции не са основателни, категорични са от bTV. По повод обвиненията, че материалът за документите за ОВОС, направен от bTV, не е бил излъчен, от медиата съобщиха, че такъв репортаж е бил излъчен същия ден в обедните новини на bTV.