*Информацията е актуализирана към 15:00 часа
Нощни протести
Жителите на Несебър се събраха на протест днес заради обявеното започване на процедура по принудително събаряне на неузаконени строежи и пристройки на къщи.
Напрежението в Несебър започна да се покачва още през нощта, когато повече от 40 коли затвориха единствения път към Стария град. Късно снощи са били изпратени паяци от Бургас, за да преместят паркираните автомобили, които са предизвикали блокадата.
Гражданите на Несебър са блокирали провлака и не допускат полиция и техника да влезе в Стария град. По време на сблъсъците четирима жители на Стария Несебър са арестувани от полицията, съобщи един от организаторите на протеста Ивайло Ляхович, цитиран от Burgasinfo.
Общината: Въпросът с незаконното строителство да не се политизира
В момента в Несебър се провежда извънредна изнесена сесия на Общинския съвет, на която ще се гласува декларация до всички институции в страната да се отложи събарянето и да се намери вариант хората да си запазят имотите.
От общината заявяват, че не одобряват предстоящото събаряне на незаконни пристройки на къщи в Стария град. Опасенията на общината, както и на всички граждани, е настъпването на зимния сезон и това, че крутите мерки започват след средата на месец ноември. "Независимо от хубавото време в момента, разкриването на покривите крие сериозни рискове, тъй като става въпрос за обитавани домове, които остават на произвола и капризите на времето през студената и влажна част от годината", се казва в официално писмо на местната власт. В него още се призовава въпросът с незаконното строителство да не се политизира, или да се използва "нечистоплътно от определени личности и партии, единствено за извличане на лични дивиденти".
"Днес България е пълноправен член на Европейския съюз и прилагането на законите няма алтернатива. Това е безспорен факт. Но също така е факт, че самите обитатели на Стария Несебър не носят единствената вина за стореното, въпреки, че в момента именно те изпитват на гърба си липсата на държавност и стратегия в опазването на културно-историческото наследство в България по време на техния живот. Несебър не е инцидентен случай за съжаление", се казва още в официалната позиция на общината.
Министерството на културата не се занимава със строителен контрол
Старият Несебър е културна ценност от световно значение и грижата за него е на държавата, общината и цялата местна общност. Съхраняването на стария град като уникален сбор от културни ценности и характеристики е сред задачите на Министерството на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство, се казва в официално писмо на ведомството.
"Министерството на културата не се занимава със строителен контрол и не издава заповеди за събаряне. Контролът на строителството е изцяло от компетентността на община Несебър и на структурите на Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК). Именно като част от тези дейности ДНСК изпълнява своето задължение да констатира и премахва незаконни постройки и на територията на Стария Несебър. Министерството на културата не може да отменя или спира заповеди за премахване на незаконни постройки, при което трябва да се отчете и фактът, че те са били утвърдени от българските съдилища при обжалването им", се казва още в съобщението, разпространено до медиите.