Финансовият министър Асен Василев засега не прогнозира вдигане на данъците с изключение на случаите, в които бе намалена ставката на ДДС като антикризисна ярка заради пандемията. Това се разбра от негово интервю пред Дарик.
"Не виждам нужда да се увеличават косвените данъци, в нужния дефицит сме дори и с намалените ставки", коментира той.
Посочи обаче, че тъй като вече няма пандемия, а опитът му да изсветли бизнеса на заведенията е срещнал отпор в парламента, ставката за заведенията за ДДС ще се върне на 20% от идната година. При гласуването на бюджета за тази година депутатите не подкрепиха идеята му заплатите в този сектор да се плащат само по банков път независимо от броя на служителите, както и тази клиентите да имат право да не си платят сметката, ако не им е издаден фискален бон. В друго интервю днес той казва, че отново ще предложи последната идея, която е показала ефективност при прилагането й в Гърция.
Смята, че намалената ставка на ДДС за детските храни е смислено да остане, а за тази при книгите, брашното и хляба трябва да се прецени. При книгите ще се анализира ефектът от намаления данък, а при хляба и брашното решението ще зависи от това какво ще стане със зърнената сделка с Русия.
В хода на разговора коментира още, че заплатите в държавната администрация средно са с 20% по-високи от тези в частния сектор, което според него не е нормално. Уточни обаче, че разпределението на заплащането в публичната сфера не е равномерно. Посочи, че има случаи на директори на дирекции, които получават повече от министъра, в чието ведомство са. Заради това, че служебният кабинет е премахнал тавана в заплащането на членовете на бордовете на държавни фирми, някои от тях получават над 2.5 по-голяма заплата от тази на премиера.
На въпрос за отношенията между управляващите формации Василев каза, че не е адекватно на ситуацията да се определят ато коалиция. Даде пример с "тежките сблъсъци", през които минаха депутатите при гласуването на бюджета "Всеки ден в парламента е драма", обобщи той.
Посочи обаче, че макар и нещата да вървят трудно, за момента не вижда друг вариант да може да се придвижат нещата напред, като тук изреди важните приорритети като влизането на България в еврозоната и Шенген, провежаднето на реформите, с които България се ангажира по Плана за възстановяване.
Казва, че въпреки, че механизмът на упавление скърца, че се движи с две стъпи напред и една назад, все пак нещата се движа напред. "Но не е добре смазана машина, която реално да може да зададе ясна посока и да няма проблеми", допълни Василев.