За противодействие на световната финансова криза ще се засилят буферите в Бюджет 2009, реши Политическият съвет на управляващата коалиция. Лидерите на БСП, НДСВ и ДПС Сергей Станишев, Симеон Сакскобургготски и Ахмед Доган и политическите ръководства на трите партии обсъдиха проектобюджета за 2009 г. преди предстоящото му разглеждане на второ четене в Народното събрание.
Съветът на коалицията реши срокът на платеното майчинство за осигурените жени - в размер на 90 на сто от заплатата им, да бъде увеличен от 9 месеца на 1 година. Условието е бъдещата майка да се е осигурявала на този доход година преди раждането на детето, а не 6 месеца, както е в момента, съобщи правителствената информационна служба.
Основните инструменти за запазване устойчивостта на макроикономическите позиции са поддържане на консолидираните разходи (без вноската в общия бюджет на ЕС) до 40% от БВП, както и на положително салдо по консолидираната фискална програма до 3% от БВП с възможност да бъде намален в зависимост от развитието на икономическата конюнктура и приходната част на бюджета. Запазват се основните макроикономически параметри, така както са приети на първо четене в проектозакона от Народното събрание.
Поддържането на положителна бюджетна позиция и на значителен фискален резерв осигурява адекватен буфер и възможност за реакции в случай на неблагоприятен сценарий за икономическото развитие, предвид дисбалансите в световната икономика и повишените външни рискове, свързани с финансовата нестабилност на международните пазари. За противодействие на финансовата и икономическата криза в бюджета за следващата година са заложени редица механизми, които са групирани в 3 направления:
- „Икономическа активност”,
- „Пазарна гъвкавост”
- „Гъвкавост на социалните мрежи”
Ще бъде увеличен буферът в бюджета, който предвижда задържане на разходите от 7 на 10 на сто. По този начин отделните министерства ще могат да разполагат с до 90% от планираните разходи, а не с 93% от тях както беше планирано досега.
През следващата година е предвидено и значително увеличаване на капиталовите разходи – с близо 21 на сто спрямо 2008 г. Заложените публични капиталови разходи са близо 5,6 млрд. лв., което е значителен ресурс в подкрепа на икономиката.
От заложения в проектобюджета допълнителен инвестиционен пакет от 400 млн. лв. за национално субсидиране на земеделските производители ще бъдат осигурени 211 млн. лв. От оставащите 189 млн. лв. : 94,5 млн. лв. ще бъдат за модернизиране на железопътната инфраструктура, а останалите за социално значими проекти.
През 2009 г. здравноосигурителната вноска ще бъде увеличена от 6% на 8%, както е предвидено в приетия на първо четене проектобюджет. От 1 януари 2009 г. държавата ще се включи като трета страна в разпределението на осигурителната тежест за фонд „Пенсии” (по схемата 8:10:12, при която работникът участва с 8%, работодателят с 10%, а държавата с 12%).
Предвижда се увеличаване на обезщетенията за безработицата. Ако в семейството на безработния има деца, в зависимост от техния брой ще се дава и процент от обезщетението, при условие, че те ходят на училище