Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) има сключени договори за зимна поддръжка на пътищата в цялата страна. Това заяви на пресконференция в Смолян днес председателят на управителния съвет на пътната агенция Лазар Лазаров. Около 1700 машини са в "бойна готовност" и са готови да са се справят с очаквания сняг по високите части на страната.
Проблемна остава за момента пътната поддръжка на Автомагистрала "Люлин". От АПИ са удължили на три пъти срока в обявения конкурс, тъй като е липсвал интерес, а такъв се е очаквал. Лазаров коментира, че техниката и машините, които трябва да се използват за почистване на аутобана, са повече отколкото тези, изисквани за почистване на общински път.
След последното удължаване са получени 2 оферти. Чака се и трета, за да може да се премине към отварянето на предложенията. Ако до седмица отново не бъде избрана фирма, която да се грижи за пътя през зимата, той ще бъде поет от областните пътни управления в Перник и София. Цените, на които те ще извършват услугата обаче, ще бъдат високи, тъй като един километър магистрален път отговаря на три километра двулентов път.
"Задължение на фирмите е напролет да си приберат разхвърляните интертни материали по отношение на зимното поддържане". Това коментира още шефът на АПИ във връзка с многото натрупани сол и пясък по пътищата. Прибирането тази година ще бъде следено много внимателно. Това се налага, тъй като тази година за почистване на многогодишни натрупвания с интерни материали са били дадени много пари. Някъде дори се е наложило използването на фадроми, тъй като "дюните" не е могло да бъдат почистени с малки багери или от работници.
Фирмата, която се грижи за зимната поддръжка на Смолян и областта, е готова на 100%. Това съобщи от своя страна шефът на Областното пътно управление Александър Ханна. Нужната механизация е предоставена, проверена и прегледана. Освен това необходимите количества химикали и интертни материали вече са доставени.
Извършват се ежедневни проверки на местата, на които може да се получи заледяване в областта. Там, където е необходимо, се извършва опесъчаване или обработване с химикали. Въпреки че пътят от Асеновград до Чепеларе в момента се рехабилитира, той също е подготвен за експлотация в зимни условия.
Почистването на курорта Пампорово е задължение на общините Чепеларе и Смолян. Що се отнася до републиканския път, който преминава от там, той се чисти от ОПУ Смолян. Новият кмет на Чепеларе е поел ангажимент до десетина дни да сключи договор за поддръжка, стана ясно още то думите на Ханна.