България е в топ 15 на света по най-малък брой удавяния. За миналата година броят на спасените е 4577, удавените 122, от които 17 деца. Това отчете заместник-министърът на спорта Стоян Андонов на пресконференция за готовността на водните спасители за летния сезон, предаде репортер на БГНЕС.
В кампанията взеха участие председателят на БЧК Христо Григоров, световният шампион Петър Стойчев и директорът на Водно-спасителната служба на БЧК Антон Налбантов, които отчетоха, че нашите спасители се подготвят по изключително строги правила на световните стандарти. Това води до намаляване на удавените в сравнение с 90-те години на миналия век.
Според последната статистика на МВР за петте месеца на тази година са се удавили 15 души, от които две деца. Като нова и опасна тенденция се отчита правенето на селфи върху лед.
За миналата година са предотвратени 4500 случая на удавяния по Черноморието.
Средногодишно се подготвят по 1000 нови спасители, а други 3500 са заявили желание да работят тази професия.
„Резултатите показват, че няма недостиг на спасители“, категоричен е Налбантов.
В страната има 110 охраняеми плажа и още толкова неохраняеми. Няма как на всеки неохраняем плаж по цялото Черноморие и по реките да поставим спасител. Затова са важни обучителните кампании, които се правят всяка година, заяви Антон Налбантов.
Контролът на плажовете от страна на концесионерите е изключително затегнат. Санкциите също са големи. За три нарушения се отнема лицензът.
Председателят на БЧК заяви, че за да се намалят случаите на удавени деца, трябва да се въведе отново в училищата плуването като дисциплина.
„Не е тайна, че няма спасител, който да не е минал през плувния спорт. Най-големият подарък, който може да направи един родител за едно дете на 6-7 годишна възраст, е да го научи да плува. Това остава за цял живот, както не се забравя да караш колело“, препоръча олимпийският ни шампион. Същевременно той напомни, че се давят и възрастни хора, които решили да плуват след употреба на алкохол.