По заповед на министър Трайчо Трайков е проведена проверка на язовир "Бели Искър". Причина за нея стана създалата се паника сред жителите на гр. Самоков, предизвикана от изказване на председателя на Националния комитет за подобряване на водоснабдяването в България инж. Ганчо Хитров.
Екипът от предприятие "Язовири и каскади" е констатирал, че към днешна дата в обекта има 5 млн. куб. метра вода и ниво на водата 14 метра под преливника. В язовира има свободен обем 10 млн.куб. метра Тъй като съоръжението е с добре изучена и познаваема хидрология, може да се очаква, че без предприемане на каквито и да е мерки от страна на концесионера, то може да бъде запълнено не по-рано от месец май тази година, посочват от МИЕТ.
По-рано днес от Националния комитет за подобряване на водоснабдяването в България алармираха, че стената на водния басейн вече не покрива нормите за сеизмична устойчивост и не би издържала земетресение над 4,5 степен по скалата на Рихтер. При скъсване на съоръжението за 40 минути близкият Самоков ще е под 1,5 м вода, а вълната ще разруши дори магистрала "Тракия” край София, пише електронното издание на вестник "Труд".
От комитета смятат, че отговорността за стената е на министерството на регионалното развитие. Оттам обаче обясниха, че водоемът е публична общинска собственост и отговорна за него е Столичната община. Експлоатацията е поверена на частната "Софийска вода”. Според изменения на Закона за водите от 2010 г. "Бели Искър" е в списъка със значимите язовири и трябва да е публична държавна собственост.
Язовир "Бели Искър" е собственост на Столичната община с концесионер Софийска вода. Съоръжението е ремонтирано през 2003 година. С решение на експертен съвет към СО котата на завиряване на язовира е ограничена на 2 метра под твърдия преливник. При конкретната ситуация язовирът е сигурен. По този начин отговориха от МИЕТ на твърденията на комитета.
Междувременно МИЕТ разпространи данните от общо проверените близо 660 язовира. От проверените обекти с проблеми с основните изпускатели са 68, а други 147 имат проблеми с преливниците. Написани са препоръки за постоянно наблюдение до края на пролетното пълноводие за 57 броя язовири. За това трябва да следи Гражданска защита и общините.