През 2011 г. общо иззетата прясна вода за икономиката се оценява на 6 385 млн. кубически метра, което съставлява около 6% от пресните водни ресурси на страната, показват изнесените днес данни на Националния статистически институт (НСИ).
Съотношението определя индекса на експлоатация на водите. Счита се, че при праг по-малък от 10% няма стрес на водната екосистема, а при стойности между 10 и 20% има нисък стрес.
България е сред европейските страни с относително нисък индекс на експлоатация на водите. Недостиг на вода обаче може да се наблюдава в определени региони с недостатъчни ресурси, висока гъстота на населението и интензивни промишлени дейности.
Общо иззетата прясна вода през 2011 г. е с около 7% повече от равнището на 2010 година. Увеличението е от повърхностни водоизточници. През миналата иззетите води се оценяват на 5 840 млн. кубически метра, което е с 8% повече спрямо предходната година.
Същевременно добивът на вода от подземни източници намалява и достига до 98% от равнището през 2010 година.
Общо използваните от доставка и собствено снабдяване води през 2011 г. нарастват с около 7% спрямо 2010 г. и достигат 5 178 млн. кубически метри. Прирастът се формира от водите за охлаждане при производство на енергия, които след употреба се връщат обратно във водоизточниците, но които съставляват средногодишно около 75% от общо използваната вода.
Нарастват и водите за напояване - с 14% спрямо равнището на предходната година, основно поради увеличение на площите с водоемки култури и търсенето на вода през по-сухи периоди. Трайна тенденция на намаляващо потребление се регистрира в някои дейности на преработващата индустрия - производство на хранителни продукти, производство на основни метали и други.