ОИСР повиши прогнозата си за световния икономически растеж

31.05.2021 | 13:15
по статията работи: econ.bg
Глобалната икономика ще нарасне с близо 6% през 2021 г. благодарение на набиращата скорост ваксинация срещу Covid-19, като в същото време Съединените щати наливат трилиони долари в най-голямата икономика в света
ОИСР повиши прогнозата си за световния икономически растеж
Снимка: под лиценза на creative commons

Глобалната икономика ще нарасне с близо 6% през 2021 г. благодарение на набиращата скорост ваксинация срещу Covid-19, като в същото време Съединените щати наливат трилиони долари в най-голямата икономика в света, обяви Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) при обявяване на най-новите си макроикономически прогнози.

Понастоящем световната икономика се завръща към нивата на предпандемична активност, но реалният глобален доход все още ще остане с около 3 трилиона щатски долара по-нисък до края на 2022 г., отколкото би бил без коронавирусната криза.

ОИСР обаче предупреди, че продължава да има "твърде много насрещни ветрове", тъй като недостатъчно ваксини достигат до нововъзникващите икономики, което прави света уязвим за вариантите на Covid-19, съобщава БНР.

В последния си доклад "Икономически перспективи", ОИСР вече очаква световната икономика да нарасне с 5,8% през 2021 г. и с 4,4% през 2022 г., като това представлява възходяща ревизия спрямо мартенската прогноза за повишение на глобалния БВП с 5,6% през тази и с 4,0% през следващата година.

Този очакван икономически подем следва масивната глобална рецесия през миналата година, която беше причинена от серията локдауни и ограничения за пътувания от страна на редица правителства с цел забавяне разпространението на коронавируса.

"С известно облекчение можем да видим как икономическите перспективи просветляват, но с известен дискомфорт го правят по много неравномерен начин", заяви шефът на ОИСР Лорънс Бун.

До този момент възстановяването е неравномерно, като САЩ и Китай вече се връщат на нивата си от преди пандемията и се очаква да отбележат много по-силен растеж от други големи икономики като тези на Япония и Германия.

Организацията от 38 държави, чиито членове представляват 60 процента от глобалния брутен вътрешен продукт, приветства бързите реакции на правителствата в подкрепа на техните икономики.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...