ОИСР препоръчва на страната плавни реформи в данъчната система

11.04.2023 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Препоръката е свързана с отчитаната като една от основните слабости на България - огромното неравенство в доходите, което е източник на непрекъснато социално напрежение
ОИСР препоръчва на страната плавни реформи в данъчната система
Снимка: под лиценза на creative commons

Погледнете към реформи на данъчната си система, удачен би бил постепенен преход от плоския данък към прогресивното подоходно облагане. Този съвет се съдържа в доклада на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) “Икономически преглед на България”, обявен в края на миналата седмица.

Документът анализира лошата структура на данъчните приходи, която залага основно на косвени данъци - акцизи и ДДС. Те обаче са регресивни и така по-бедното население понася относително по-голяма тежест.

Препоръката е свързана с отчитаната като една от основните слабости на България - огромното неравенство в доходите, което е източник на непрекъснато социално напрежение.

Подсказаната посока от експертите на организацията, в която България вече подаде молба за членство, е да се увеличи делът на преките данъци - върху собствеността и доходите както за физическите лица, така и за фирмите. 

Ключова е и препоръката за повишаване на ефективността на прилагането и събирането на корпоративните данъци, ДДС и данъците върху собствеността.  

Необходимостта от повишаване на събираемостта е във фокуса на вниманието на поредица кабинети, включително и на служебния финансов министър Росица Велкова. 

Промени  в данъчната система почти не са правени след 2007-2008 година, когато пропорционалният данък бе заменен от плосък данък със ставка 10%.  Тази стъпка обаче бе не толкова рискова, колкото в момента, защото тогава години наред бюджетът приключваше годините с излишък, а не с дефицит.

Много експерти още тогава предупредиха, че привличането на инвестиции не става единствено и само с ниски данъци, а със защита на предприемачите, включително и чрез работеща правосъдна система, ниски нива на корупция, добра инфраструктура и други условия за правене на бизнес. Както и с непрекъснатото намаляване на дела на сивата икономика. 

Към тези фактори български финансисти добавят още аргументи: не е добре данъците да се използват като инструмент за социална и друга политика. Добре е реформите в образованието и здравеопазването да предшестват промени в данъчната система, за да имат ефект и едната, и другата група мерки.

В документа на ОИСР експертите на организацията отбелязват още, че каквито и да било стъпки за промяна на данъчната политика трябва да се приложат само след като са осигурени ефективно събиране и харчене на данъчните постъпления. Те сочат като аргумент намаляването на дела на хората, които се осигуряват върху реалните си доходи, тъй като в момента според различни изследвания, цитирани в доклада, 49% от българите се осигуряват на минимален доход.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...