ОЛАФ ни сряза за делото "САПАРД"

27.09.2012 | 18:01
по статията работи: Александър Димитров
Генералният директор Джовани Кеслер се чуди как може в Германия да има присъда от 2008 г., а у нас делото да няма разрешение все още
ОЛАФ ни сряза за делото "САПАРД"

Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) ще извърши анализ на присъдата по делото „САПАРД“, съобщи генералният директор на службата Джовани Кеслер, цитиран от агенция „Фокус“. Той бе на официална среща с министър-председателя Бойко Борисов.

Има нещо притеснително в този случай“, изтъкна специалистът, като допълни, че приложението на препоръките на ОЛАФ по делото се следи стриктно.

В края на миналата седмица Софийският апелативен съд (САС) оправда Марио Николов, съпругата му Мариана Николова и още няколко души, които бяха подсъдими за пране на пари и злоупотреба със средства по програма САПАРД. По делото за пране на пари Николов получи присъда от 10 години затвор на първа инстанция. Градските магистрати признаха за виновни и останалите подсъдими, без близкия до БСП бизнесмен Людмил Стойков. Решението на САС обаче анулира тези постановления.

Кеслер изтъкна, че случаят не е бил български, а международен. Все пак се включва и немски елемент поради факта, че нарушението е извършено едновременно и в двете държави. Това означава, че въпросите са от транснационален, а не от национален характер. В Германия вече има наказание по казуса, и то чак от 2008 година.

При едно и също събитие и едни и същи доказателства, обаче, в България лицето е осъдено на първа инстанция, след което е оправдано от САС и сега зависи от Върховния касационен съд (ВКС), уточни Кеслер. Именно това е и притеснителния елемент в ситуацията и затова реакцията на ВКС ще бъде следена много изкъсо.

Съдебната система трябва да е независима от правителството. Трябва да се разбере – как по едни и същи доказателства, в една държава, едни лица са осъдени, а в друга – не са? Трябва да се разбере дали проблемът е в законодателството на една държава, или в съдебната система“, постави въпроса Кеслер.

Според него случаят свидетелства за нужда от сливане на прокуратури, след като отделните следствия работят по различен начин. При изграждането на една-единствена прокуратура за такива случаи, както и за случаи на контрабанда, разрешаването на казусите би било много по-ефективно според директора на ОЛАФ. Начело на прокуратурата ще е европейски прокурор, водещ се от принципите на единна съдебна система.

Относно случая „Белене“, ОЛАФ няма компетенции и не е предприел каквито и да е действия, но осъществява надзор над казуса.

В по-позитивен тон след провала по делото „САПАРД“, Кеслер отбеляза, че България е важна и ключова държава за ЕК и ОЛАФ поради географското си положение и успешната борба с трансграничната престъпност. България е отбелязала напредък при приемането на решения за укрепване на АФКОС, както и по повечето успешни прекъсвания на канали на корупция и международна престъпност.

Относно класацията за това коя е най-корумпирана държава, Кеслер посочи, че такава инициатива и традиция няма особен смисъл. Според него това е международно, глобално явление, и не трябва да се съди за него по национален признак.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 26.04   1336 г. – Франческо Петрарка изкачва връх Ванту – символичен рожден ден на алпинизма. 1802 г. – Наполеон Бонапарт подписва обща амнистия, която позволява...