Арабската пролет е коствала на региона 614 млрд. долара в загубен растеж, гласи доклад на ООН, цитиран от Би Би Си.
Това е еквивалентът на 6% от общия БВП между 2011 г. и 2015 г. Бунтовете, които започнаха в Тунис, доведоха до войни в Либия, Сирия и Йемен.
Комисията на ООН, работила по доклада, е взела предвид прогнозите за растежа преди началото на протестите. В него са включени не само пряко засегнатите държави, но и тези, пострадали от последствията, като например приток на бежанци и спад в туризма.
"Първоначалният позитивен тласък се превърна в хаос и несигурност", отбелязва изследването.
Рекордните 40 млн. души са били прокудени от дома си от война през 2015 г., като половината от тях са от Сирия, Йемен и Ирак. През 2015 г. е имало 8.6 милиона нови вътрешни бежанци в резултат на въоръжени конфликти, от които 4.8 милиона в Близкия изток и Северна Африка, така че общият брой на вътрешните мигранти в световен мащаб е достигнал 40.8 милиона, това са точните данни от Центърът за наблюдение на вътрешното разселване (IDMC), цитиран от АФП.
В Тунис, където започна революцията, сега първа политическа сила е ислямистката партия "Енахда". Държавата често бе давана като положителен пример за останалите арабски държави заради светския си характер, провеждането на свободни избори и факта, че преходът се случи почти без кръвопролития.
Улични протести избухнаха именно там на 17 декември 2010 г., а ефектът се разля в Близкия изток и Северна Африка. Паднаха правителствата в Тунис, Египет, Йемен, Либия, управлението бе променено в Йордания, Оман, Кувейт, Мароко и Ливан.