България се дава за пример в откриването на нови работни места и подкрепата на бизнеса в слаборазвити райони. За първи път страната ни е включена в международна публикация за "устойчива промяна". Книгата с оригинално заглавие "Empowering Lives, Building Resilience. Transformational Success Stories from Europe and CIS" се издава от Регионалното бюро на Програмата на ООН за развитие (ПРООН) и съдържа най-добрите истории на успеха в Европа и сред Общността на независимите държави (ОНД).
От всички 25 държави, в които ПРООН присъства, само 16 са одобрени за изданието. По критерия създаване на нови работни места и микрофинансиране в слабо развити райони единствено България е представена – чрез проекта JOBS на правителството и ПРООН.
Според критериите всеки "номиниран" проект трябва да има между 5 и 10-годишен опит и да покаже, както чрез интересни човешки истории, така и чрез статистика, че промяната е "устойчива". Севдалина Павлова, собственик на сладкарница в Девин, и Нино Пърпулов, директор на фабрика за килими в с. Костандово, Велинградско, са дадени като пример за успеха на проекта JOBS в Книгата. Въпреки кризата те продължават да развиват успешно своя млък бизнес и днес.
Проектът JOBS (Job Opportunities Through Business Support) започва през 1995 г. с откриването на пилотен бизнес център в Разлог. Първоначално се подкрепя от ПРООН, българското правителство и Международната организация на труда. Поради добрите резултати финансова подкрепа дават и други донори, като програма ФАР на Европейския съюз и правителствата на Швеция, Великобритания и Норвегия.
По проекта са открити 37 700 нови работни места и 42 бизнес центъра в страната. 60 900 души са обучени за предприемачи. Наследник на JOBS днес е Микрофинансиращата институция ДЖОБС, създадена от Българска банка за развитие в изпълнение на решение на Министерски съвет. Тя подпомага микро и малки предприятия, включително стартиращи предприемачи.
Нино Пърпулов и дъщеря му Надя разработват фабрика за килими в с. Костадиново. Успешният им бизнес ги превръща в най-големите работодатели в селото. Те наемат 80 жени, които се трудят в 3 отделни работилници.
Севдалина Павлова започва своя бизнес на мястото на местна автобусна спирка, а съгражданите й мислят, че се шегува. Подпомогната от съвместната програма на ПРООН и Правителството, днес Севделина е собственик на сладкарница в Девин, има 9 работника и планира да разшири бизнеса си. Тя е един от примерите за успеха на проекта Jobs.
През последните 20 години ПРООН работи в България с над 200 български и чуждестранни партньори по над 70 проекта във всички 28 области на страната и над 170 общини. 4 са основните сфери на дейност на ПРООН у нас: намаляване на бедността, демократично управление, енергия и околна среда и информационни технологии. Бюджетът на ПРООН за Европа и ОНД през 2011 г. е 407 млрд. долара.
Книгата "Transformational Success Stories in Europe and CIS" беше представена на специална церемония в Ню Йорк пред постоянните представители на ООН и всички международни донори. След борени дни българската история ще бъде показана и на заглавната страница на международния сайт на организацията.