Общото събрание на ООН се съгласи единодушно да засили глобалните мерки за прекратяване на търговията с така наречените кървави диаманти, добивани с робски труд и използвани за финансиране на въоръжени конфликти в Африка, предаде АП, цитирана от БТА.
В резолюцията, приета от събранието, се посочва, че по-строгото прилагане на съществуващите мерки и по-стриктното съобщаване на случаи на търговия с кървави диаманти могат да помогнат за
прекратяването на кървавите конфликти, подхранвани
от експлоатацията на скъпоценните камъни.
Резолюцията призовава държавите да следят и съобщават за произхода на диамантите, които се търгуват в техните региони.
Боаз Хирш, представителят на Израел в Процеса Кимбърли - световен орган за надзор на диамантената индустрия - изрази надежда, че Конго ще продължи усилията на неговата държава, след като догодина изтече мандатът й като председател на организацията.
Той отбеляза, че Процесът Кимбърли все още не е постигнал консенсус за това как да предотврати незаконния износ на нешлифовани диаманти от Зимбабве. "Искаме да влезем в диалог със Зимбабве и да намерим решение, така че то да може да изнася диаманти законно", заяви той.
Правозащитни организации твърдят, че разполагат с доказателства за принудителен труд, мъчения, побоища и тормоз, извършван над работници от правителствени войници в диамантеното находище в Маранге, Източно Зимбабве. Африканската страна отрича обвиненията.
Хирш изтъкна, че Процесът Кимбърли, стартиран през 2002 г., е успял да намали дела на незаконните диаманти от световната търговия със скъпоценните камъни от 15 процента на един процент. Въпреки че
председателският мандат на Израел изтича,
страната ще остане силно ангажирана с усилията за пресичане на търговията с кървави диаманти. Израел е един от трите най-големи центрове за търговия с диаманти в света.