От българските политически лидери бе поискана силна позиция срещу антиромските демонстрации в страната. За това призова Организацията на ООН за човешките права.
Говорителят на Върховния комисариат на ООН за правата на човека Рупърт Колвил поиска гаранции за полицейско присъствие, което да защитава ромските квартали от заплахите за "възмездие и тормоз".
Комисариатът изрази съжаление за смъртта на младия Ангел Петров и настоя за успешна съдебна процедура, която да бъде наложена на извършителя на престъплението. Въпреки това организацията изяви безпокойство от антиромските протести, основани на етническа омраза.
Колвил призова за "публично преизчисляване на принципа на индивидуалната наказателна отговорност" и посочи, че е възможно ромите да се превърнат в изкупителни жертви поради ширещите се антиромски настроения. Етнически конфликти се наблюдават към текущия момент и в Чехия и Унгария, предава БГНЕС, цитирайки Франс прес. Според Колвил националистическите партии в страните извличат дивиденти от това и подклаждат напрежението.
Ромското малцинство представлява една десета от населението на страната и живее предимно в райони с висока бедност и безработица, както и ниска образованост.
Според експерти насочените срещу ромския и турския етнос настроения на българите са обосновани от разочарованието на обществото от корупцията, слабата съдебна система, както и голямата разлика между бедните и богатите.