Организацията на страните - износителки на петрол, е постигнала договореност между членовете си за първото от 2008 г. насам съкращаване на добивите, съобщи "Ройтерс", позовавайки се на свои източници.
Параметрите са сходни с договореното на неформалните разговори в Алжир през септември.
Инициативата на Алжир е пределът на общия добив да бъде понижен с над 1 млн. барела на ден - от 33.6 на 32.5 млн.
Преди началото на днешното заседание във Виена саудитският министър на енергетиката Халид ал Фалих заяви, че сделката е близо и че Рияд е готов да приеме "голям удар" по добива си, а Иран да се съгласи да замрази своя до нивата преди налагането на международните санкции. Саудитците говореха досега за намаляване на добива си с около 500 000 барела.
Още преди новините за споразумение на ОПЕК цената на петрола достигна почти 50 долара за барел.
Фалих също говори за таван от 32.5 млн. барела дневно, както и че се надява Русия и други държави извън ОПЕК да свият добивите си с други общо 600 000 барела на ден, от които руското съкращаване да е около 400 000 барела.
Това означава, че на пазара всеки ден би трябвало да излизат 1.8-2 милиона барела петрол по-малко.
Иранският министър на петрола Биджан Занганех каза в сряда сутринта, че е оптимист за изхода от срещата във Виена, и добави, че "Москва се съгласи да намали добивите си след нашето решение".
Досега от ОПЕК обясняваха, че от орязването на добивите ще бъдат изключени Иран, Либия и Нигерия. Източници на "Ройтерс" твърдят, че на иранците е било предложено да се ограничат до около 3.8 млн. барела дневно, което е малко над сегашните равнища на добив на страната. Техеран настояваше за поне 4.2 млн. барела.
Спорът с Ирак - друг голям производител, бе относно това дали ОПЕК да приеме методиката на Багдад за изчисляване на добивите. Експертите на ОПЕК използват за изчисленията си и периферни източници от секторите за търговия, транспортиране и складиране на петрол и според тях иракският добив е по-голям от това, което твърди Ирак.