ОПЕК обсъжда в Алжир цената на петрола, пробив не се очаква

26.09.2016 | 10:15
по статията работи: econ.bg
Срещата обаче е неформална и е в кулоарите на друг енергиен форум, а през последните дни от Саудитска Арабия и Иран изпратиха сигнал,че промяна едва ли ще има, защото това ще са само консултации
ОПЕК обсъжда в Алжир цената на петрола, пробив не се очаква
Снимка: БГНЕС

Страните членки на Организацията на износителките на петрол (ОПЕК) ще преговарят от днес до сряда в Алжир в опит да постигнат консенсус за стабилизиране на петролните пазари.

Срещата обаче е неформална и е в кулоарите на друг енергиен форум, а през последните дни от Саудитска Арабия и Иран изпратиха сигнал,че промяна едва ли ще има, защото това ще са само консултации.

Малките страни членки са разочаровани от враждите в петролния картел, чуват се предупреждения, че може да се стигне до ново рухване на цените и дори разпадане на ОПЕК.

В петък цените на петрола поевтиняха при новината, че Рияд е изпратил през месеца на Техеран план за споразумение. Според четири източника на "Ройтерс" саудитците предложили да намалят добива си, ако в замяна иранците замразят своя на сегашното ниво от 3.6 млн. барела дневно. Саудитска Арабия добива напоследък средно около 10.6 млн. брела.

Президентът Хасан Рухани обаче е казвал, че право на Иран е да се върне на добив от 4 млн. барела дневно, колкото бе нивото преди международните санкции, отменени през януари.

Двете страни спорят дори за това каква статистика да използват при определяне на добива за евентуалното му замразяване. Иран държи това да са официалните данни на правителствата, които се представят в централата на ОПЕК във Виена. Саудитска Арабия е за метод, добавящ и данни на вторични източници като консултанти и анализатори. При налагането на санкциите през 2012г. Техеран съобщаваше за 3.7 млн. барела на ден, но анализатори на сектора казаха, че това е завишено с 800 000 барела.

Намесва се и Ирак, друг от големите световни износители, където министърът на петрола Джабар Али ал Луаиби заяви в четвъртък, че подкрепя замразяването на добивите, но за своята страна предвижда 4.75-5 милиона барела на ден. През август добивът е бил около 4.6 млн. барела, т.е. Багдад разчита да получи квота със 150-400 хиляди барела повече. "Ирак бе лишаван десетилетия наред от естествения си пазарен дял заради войните, така че е нормално да работим за компенсация", обяви Ал Луаиби в специално изявление.

При коментарите, че сделка е възможна още в следващите дни, цените тръгнаха с 4% нагоре, но скоро последва корекция при опровержението, че са нужни повече консултации. Сортът "Брент" приключи в петък с 3.7% надолу до 45.89 долара за барел, а американският – с 4% до 44.48 долара.

Възможно е това движение да е резултат и на играчи, които в края на седмицата прибират печалби, но е показателно, че това се случва на нива от около 45-46 долара за барел – далеч под цените, на които са проектирани бюджетите на много от 14-те страни от ОПЕК.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...