Светът е по-сигурен след срещата на върха във Вашингтон за ядрената сигурност, увери американският президент Барак Обама, цитиран от осведомителните агенции.
„Американският народ ще бъде в по-голяма безопасност, светът ще бъде по-сигурен благодарение на мерките, които взехме", каза Обама на пресконференция след края на двудневния форум.
47-те участници в срещата се ангажираха да обезопасят до четири години уязвимите ядрени материали, които има риск да бъдат използвани от терористи. Американският президент определи набелязаната цел като амбициозна, смела, но и прагматична.
Обама призова за силни и навременни санкции срещу Иран. Голям брой страни членки на Съвета за сигурност на ООН смятат, че трябва да бъдат наложени санкции на Ислямската република заради ядрената й програма, подчерта той. Американският президент призова международната общност да действа смело и бързо по въпроса, отбелязва БТА, цитирана от Dariknews.bg.
САЩ и Русия възнамеряват да съкратят още повече своите ядрени арсенали, увери Обама. Американският президент и руският му колега Дмитрий Медведев подписаха на 8 април нов двустранно споразумение за намаляване на ядрените бойни глави и техните носители, което ще замени изтеклия на 5 декември миналата година договор СТАРТ-1.
Обама изрази намерение да помогне за понижаване на напрежението между ядрените сили Индия и Пакистан.
Участниците в провелата се във Вашингтон първа световна среща на върха за ядрената сигурност се ангажираха да обезопасят в срок до четири години всички рискови ядрени материали, за да не се сдобият с тях злонамерени "недържавни структури".
"Приветстваме и се присъединяваме към призива на президента Обама за обезопасяване за четири години на всички уязвими ядрени материали, като работим заедно за подобряване на ядрената сигурност", подчертават участниците в срещата. В документа обаче са дадени малко подробности как държавите възнамеряват да изпълнят поетия ангажимент. В изявлението се призовава за нови форми на контрол над високообогатения уран и плутония, като същевременно се подчертава, че мерките за сигурност не бива да нарушават правото на отделните държави да развиват ядрена енергия за мирни цели.
В организираната от Барак Обама първа световна среща за ядрената сигурност участваха 47 държави, както и Европейският съюз, ООН и Международната агенция за атомна енергия. Следващата световна среща на върха за ядрената сигурност ще се проведе през 2012 г.