Намеренията минимум в плановете на американския президент Барак Обама за реформа на американското здравеопазване стават все по-неясни дни преди решаващата му реч пред Конгреса (09.09.09), предаде AP.
Основното противоречие между демократите и републиканците по реформата е дали да има държавна намеса при здравните застраховки. Демократите в лицето на Обама отдавна се мъчат да създадат държавна конкуренция на частните здравни застрахователи, докато републиканците са твърдо против подобно нещо. В момента е твърде съмнително дали желанията на демократите биха минали през Сената.
Пред медиите един от съветниците на Обама – Дейвид Акселрод, потвърди, че президентът „не се е отказал от включването на държавата в новия закон за здравеопазването”. Но на въпрос дали Обама би наложил вето на законопроект без клауза за държавно участие при здравеопазването, приет от Конгреса, Акселрод отказа да даде пряк отговор.
Идеята за държавно участие в здравеопазването се възприема като символ на новата власт в САЩ. Подкрепящите я твърдят, че тя ще осигури на работещите и семействата им сравнително сигурно здравно обслужване, което сега е достъпно за възрастните американци (над 65 години) чрез социалната програма Medicare. Така медицинските решения ще се вземат само от лекарите и пациентите, а не на базата на наличието на здравна застраховка. Планът ще е алтернатива на здравните застраховки, осигурявани от частни компании. Именно участието на държавата плаши частните юридически лица, които твърдят, че няма как да се конкурират с Вашингтон на база определяне на цени.