Администрацията на президента Барак Обама е на път да публикува ново законодателно предложение, което да промени стандартите, по който Агенцията за национална сигурност набира телефонни данни от потребителите.
Според новия план щатското правителство няма да може повече „систематично да събира и съхранява записи на данните за обажданията“. Оттук нататък службите ще могат единствено да прихващат записи на телефонни номера, които са свързани с легитимни терористични заплахи, пише „Ню Йорк Таймс“.
За тази цел обаче потенциалните заплахи за националната сигурност на САЩ трябва да бъдат легитимирани от съдия и да бъдат представени пред специализирания съд за чуждестранно разузнаване. Едва тогава властите ще имат право да следят заподозрените лица.
Нещо повече – събраните данни ще бъдат пазени от самите телефонни компании и то не за по-дълго от време установените в момента стандартни срокове, съобщава още щатският ежедневник, позовавайки се на висши представители в администрацията на Обама.
Така към момента телекомите са задължени да пазят информацията в срок от 18 месеца, докато от NSA пазят свалените данни за срок от 5 години.
През януари Барак Обама обяви серия от важни реформи в тактиките на следене на службите, в това число и такива, свързани с противоречивата програма за съхраняване на телефонни метаданни, които се базиран на секция 215 от Патриотичния закон (позволяващ на властите да изискват от бизнеса информация за записи по време на разследвания за тероризъм).
Тогава Обама заяви, че не иска агенцията да съхранява метаданни по начина, по който го е правила до момента.