Президентът Барак Обама най-вероятно ще окуражи една по-твърда и стабилна позиция на европейските държави пред лицето на дълговата криза по време на заседанията на Г-20. Това е породено от опасенията, че тя може да се отрази крайно негативно на плахото съживяване на затруднената в последните години американска икономика, съобщава БГНЕС.
Неясно е обаче дали американският президент ще успее да окаже натиск върху международните си партньори в момент, в който неговите собствени инициативи срещат противодействие от страна републиканците, установили контрол върху част от законодателната власт в началото на годината.
Идеята на Обама за нов план за съживяване на заетостта, рамкиран в сумата от 447 милиарда долара, бе отхвърлен вече два пъти в Сената. Джей Карни - говорител на Белия дом отхвърля възприемането, че влиянието на държавния глава е намаляло поради вътрешните конфликти. Според него САЩ няма да загуби силната си роля в рамките на международните форуми, които предстоят, информира от Франс прес.
Обама ще се срещне с френския глава Никола Саркози и с немската канцлерка Ангела Меркел още преди участието си във форума в Кан. Тематика на разговора ще бъде именно текущата изострена ситуация в еврозоната, като се очаква обсъждане и на данъка върху финансовите транзакции и възможното участие на Китай в европейския механизъм за финансова стабилност. Това са и спорните точки от иначе обявения единен курс на политическа и икономическа насоченост на тримата лидери.
По време на срещата на Г-20 американската делегация възнамерява да поиска "детайли" за прилагането на споразумението за излизане от кризата, което бе постигнато миналата седмица в Брюксел, подчерта заместник-министърът на финансите на САЩ Леъл Брейнард. Изказано бе и намерение за пълна солидарност от страна на САЩ относно случващото се в Европа.
Извън контекста на международните форуми, във вътрешнополитически план Обама ще трябва да се справи с високата безработица (9.1%), която датира още от кризата в периода 2007-2009 година. През 2012 година в страната са насрочени президентски избори, на които той ще се бори за нов 4-годишен мандат.