Президентът на САЩ Барак Обама разкри планиран бюджет от 3,77 трилиона долара, който включва ново данъчно облагане на богатите и орязвания в социалното осигуряване. Белият дом предлага да намали разходите в пенсионната сфера и тази на здравеопазването в замяна на 700 милиарда долара нови приходи. Въпреки идеите на Обама обаче, според наблюдателите е твърде вероятно Конгресът да даде отпор и проектът да не бъде реализиран, уточнява „Би Би Си“.
Държавният глава очаквано се сблъсква противопоставяне от страна на републиканците. Лидерът на Републиканската партия в Сената (горната камара на парламента в САЩ)– Мич МакКонъл определи бюджета, който Обама предлага, като „списък с желанията на един левичар. По-консервативното политическо тяло на САЩ едва ли ще се съгласи на нови покачвания при облагането на богатите. През януари тази година републиканците склониха да одобрят рязко данъчно увеличение на тези, които печелят над 400 хиляди долара на година.
Проектът на Обама, който е от Демократическата партия на САЩ, цели намаление на американския дефицит с допълнителни 1,8 трилиона долара в рамките на 10 години. Така общите потенциални съкращения на разходите ще стигнат до 4,3 трилиона долара, показват статистиките на държавната администрация.
Сред желанията на държавния глава е и т.нар. "Бъфет правило“ на името на инвеститора милиардер Уорън Бъфет, което предвижда домакинствата с над 1 милион долара приходи да заплатят поне 30% данък върху финансите си. Привърженик на харченето в сферата на инфраструктурата, Обама предвижда и финансови инжекции от 50 милиарда долара в инфраструктурните проекти на страната и 1 милиард долара в общо 15 промишлени института.
Преговорите около амбициозния план ще продължат и през лятото, но едва ли ще се стигне до консенсус относно него. Красноречив намек за това е и изказването на председателя на бюджетната комисия към Камарата на представителите (долната камара в парламента) Пол Раян.
"Направихме достатъчно отстъпки. Това предложение е опит за прокарване на неща, които преди сме ги дискутирали така или иначе. То взима финанси от семейства, за да стимулира повече харчене във Вашингтон“, изтъкна кандидата за републикански вицепрезидент в миналогодишната президентска надпревара.
Самият Раян предложи свой бюджетен план, който предвижда намаляване на дефицита с 4,6 трилиона долара. По-голямата част от спестяванията му ще бъдат събрана чрез намаляване на разходите по здравеопазването и редица други социални програми, вместо да се залага на данъчни увеличения.